Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza na prelekcję

07.05.2015

Już wkrótce kolejne spotkanie w ramach cyklu „Akademia po szychcie”, na które zaprasza dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bartłomiej Szewczyk.

Tym razem prelekcję pt. „NEZ PERCE – Indianie w Idaho” wygłosi dr Jan Habdas. Spotkanie odbędzie się 28 maja, o godz. 17.00, w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 19.

Tekst, z którym możemy się zapoznać czytając zaproszenie na prelekcję, najlepiej ilustruje tematykę i charakter spotkania, które odbędzie się 28 maja.

„W 1804 r., za prezydentury Thomasa Jeffersona, Stany Zjednoczone odkupiły od Francji terytorium Luizjany rozciągające się od Nowego Orleanu aż po Góry Skaliste, powiększając swoje terytorium około dwukrotnie. Aby przygotować te nieznane tereny dla osadników prezydent Jefferson zorganizował ekspedycję kierowaną przez dwóch kapitanów: Lewisa i Clarka, która już w maju 1804 r. wyruszyła z St. Louis aż do wybrzeża Pacyfiku, sporządzając mapy napotykanych gór i rzek. Gdyby nie pomoc Indian, a zwłaszcza Indianki Sagaceava, którą zatrudnił kpt. Levis jako przewodnika i negocjatora z Indianami, ekspedycja miałaby wątpliwe szanse powodzenia. Później – wódz Indian Nez Perce Józef został nazwany „czerwonoskórym Napoleonem””.