18. Międzynarodowy Festiwal Rysowania

04.05.2015

Pod koniec maja w Zabrzu odbędzie się 18. Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół nr 18 w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Współorganizatorami i partnerami 18. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania są: Urząd Miejski w Zabrzu, Wydział Kultury i Dziedzictwa, Biuro Współpracy z Zagranicą, Wydział Promocji, Turystyki i Sportu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji S.A. w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Konkurs, który odbędzie się 29 maja w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu (ul. J. Matejki 6), ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.

Uczestnikiem Festiwalu może zostać praktycznie każdy, gdyż jest przeznaczony zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu będą musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury. Praca musi zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (płótno, karton, papier i in.) o formacie nieprzekraczającym B1 (100×70).

W jury 18. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku w Zabrzu zasiądą: prof. Antoni Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Ireneusz Walczak – z ASP Katowice, dr hab. Michał Minor – z ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Bajek – z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Tomasz Chudzik – z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
W trakcie festiwalu zagrają: trio gitarowe Cocotier oraz zespół Meinusch Projekt.

Bilety wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą (w cenie 5 zł). Wszystkie materiały i przybory potrzebne do rysowania będzie można kupić na miejscu. Można ze soba przynieść: sztalugę, podkładkę, podpórkę, krzesło składane, brystol, klamerki, ołówki (węgiel, pastel, kredki, tusz, farby wodne, pisaki itp., oprócz farb olejnych), gumki oraz strugawki. Uczestnicy konkursu będa mogli rysować także bezpośrednio na brystolu położonym na podłodze.

Festiwal rozpocznie sie o godz. 10.00, oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11.15. Rysować będzie można w godz. 11.30-15.00. Jury obradowało będzie od godz. 16.00 do godz. 19.00.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 1 czerwca br. na stronach internetowych: ZS nr 18 w Zabrzu (www.szkolaplastyczna.eu) oraz Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.um.zabrze.pl). Informacja o terminie wernisażu prac 18. MFR i wręczeniu nagród laureatom konkursu zostanie umieszczona na stronie internetowej organizatora.