Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej

30.04.2015

Dzisiaj oficjalnie otwarto Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, które potrwają w Zabrzu do jutra (23 maja). Targi towarzyszą międzynarodowej konferencji poświęconej turystyce dziedzictwa przemysłowego.

– Serdecznie witam w Zabrzu na Śląskim Szlaku Turystyki Przemysłowej – stwierdziła otwierając targi prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. – Już po raz dwunasty w naszym mieście spotykają się fachowcy z całego świata, z Europy, żeby dyskutować nt. turystyki, a szczególnie turystyki postindiustralnej. Od sześciu lat uzupełniamy to wydarzenie o targi pokazujące przestrzeń turystyczną bardzo niszową, bardzo specjalistyczną. Chcemy przybliżyć odwiedzającym targi te wyjątkowe kraje, miejsca i wyjątkowych ludzi.

Organizatorzy zadbali o liczne konkursy i atrakcje, degustacje regionalnych specjałów, występy muzyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz warsztaty edukacyjne. Podczas imprezy odbywają się też liczne prezentacje i odczyty. Co roku targi skupiają wielu wystawców – przedstawicieli instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, przedstawicieli miast i regionów z Polski, Francji, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Tunezji, Rosji, Słowacji, Włoch.

Krajem partnerskim tegorocznej edycji targów jest Słowacja. Poznamy największe atrakcje naszego południowego sąsiada m.in. odwiedzając stoisko regionu Żylina, degustując regionalne smakołyki, a także podziwiając występy słowackich zespołów muzycznych. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Słowacji, w którym główną nagrodą jest weekendowy pobyt dla dwóch osób w tym kraju. Do końca czerwca, w holu Teatru Nowego w Zabrzu, prezentowana będzie wystawa prac znanego słowackiego artysty – Mirosława Knapa.

W tym roku z pewnością warto zwrócić uwagę na pokazy o tematyce turystycznej organizowane w ramach Akademii Odkrywcy im. Tony Halika podczas VII Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej w Zabrzu.
Pokazy przygotuje i poprowadzi Marek Tomalik – słynny podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 r.

Targom tradycyjnie już towarzyszyć będzie Gra Miejska. Tym razem jednak jej uczestnicy będą się bawić według nowych zasad. Finał kilkunastodniowych rozgrywek zaplanowano na 23 maja. ZABRZEGRA.PL to internetowa gra z cennymi nagrodami, której celem jest promocja targów, turystyki przemysłowej i atrakcji industrialnych województwa śląskiego. Gra jest otwarta dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego regionu. Na tych, którzy wykonają najwięcej zadań, czekają atrakcyjne nagrody o łącznej wartości ponad 2000 złotych.

W programie nie zabraknie też Biegu Rodzinnego o puchar prezydenta miasta. Bieg od ośmiu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Zabrza – każdego roku w zabawie udział bierze kilkaset osób. Biegną całe rodziny, maluchy i starsi. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a nie konkurencja i współzawodnictwo.
Miłośnicy turystyki przemysłowej mogą też liczyć na ciekawe prelekcje i odczyty przygotowane przez ekspertów w ramach dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej (21-22 maja).

W konferencji od lat uczestniczą przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, Rady Europy, OECD i UNESCO, a także organizacji pozarządowych, takich jak Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego oraz Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego. Zasięg i znaczenie konferencji zwiększają się z roku na rok, a jej dorobek zauważalny jest w skali międzynarodowej.
 

Więcej informacji nt. Targów znaleźć można na stronie: www.targi.zabrzewsercuslaska.pl