Wystawa „Janusz Kapusta K-dron. Między sztuką i nauką"”

29.04.2015

Galeria Cafè Silesia zaprasza na wystawę „Janusz Kapusta K-dron. Między sztuką i nauką”. Ekspozycja zostanie otwarta 16 maja, w „Noc Muzeów”. Tego dnia, a także 18 maja, w naszym mieście gościć będzie sam twórca K-dronu – Janusz Kapusta.

K-dron to figura geometryczna o niezwykłych właściwościach. Oprócz filozoficznych i artystycznych odniesień, K-dron stał się rynkowym przebojem i wciąż rośnie liczba jego użytkowych zastosowań. Przykładowo – dwie fabryki w USA produkują pustaki budowlane o kształcie K-drona. Figura inspiruje producentów wielu różnorodnych produktów, m.in. umywalek, damskich torebek, czy też kołpaków samochodowych. Janusz Kapusta w jednym z wywiadów przyznał, że zna 168 praktycznych sposobów wykorzystania K-dronu. Na czym polega fenomen tej bryły geometrycznej? Pozornie jest bardzo skomplikowana, jednak po głębszej analizie jej forma staje się oczywista i przyjazna. Bryłę tworzy 11 ścian. Stąd też nazwa K-dron. Słowo „dron” w języku greckim oznacza ścianę, a „k” jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.

Janusz Kapusta urodził się w Zalesiu w 1951 r. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a nst. Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo. Jeszcze w latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w „Szpilkach”, „Radarze”, „ITD”, „Forum”, „Literaturze” oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m. in. „Złotych” i „Srebrnych Szpilek”.

W 1981 r. Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu jego prace ukazują się m. in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature”. Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu muzeów i galerii na świecie. Janusz Kapusta miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Jest autorem bibliofilskiego wydania „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza (The Limited Edition Club, Nowy Jork 1983).

W 1995 r. zaproszony przez reż. Lecha Majewskiego zaprojektował w Heilbronn (Niemcy) scenografię i kostiumy do opery Roberta Wilsona „Czarny Jeździec”, a w Warszawie, w Teatrze Wielkim, scenografię do „Carmen” Georga Bizeta. W 1998 r., rownież w Heilbronn, opracował scenografię do „Snu nocy letniej” Szekspira.

Janusz Kapusta opublikował 4 książki: „Almost Evrybody” – (1984) wydaną przez Wiliam Morrow w Nowym Jorku, „Kapusta w New York Times” wydaną przez Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe i Ars Polonę, „K-dron, opatentowana nieskończoność” wydaną przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (1995) oraz „Plus, Minus, Podręcznik do myślenia” wydaną w 2014 r. przez Zysk i S-ka.

W lutym 2002 r. Janusz Kapusta stworzył scenografię do „Carmen” w Wileńskiej Operze Narodowej na Litwie. Tego samego roku Kapusta, jako jeden z 22 artystów na świecie, zaproszony został do uczestnictwa w międzynarodowej wystawie w Zagrzebiu (Chorwacja) w celu odtworzenia zbiorów Muzeum Sztuki w Vukovar, które zostało zniszczone w czasie wojny bałkańskiej. W maju 2004 r. Kapusta zdobył Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamietniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej.
W 2005 r. w Sintrze (Portugalia) za rysunek opublikowany w "Rzeczpospolitej" Kapusta zdobył pierwszą nagrodę za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie w poprzednim roku i również pierwszą nagrodę na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran).

We wrześniu 2009 r. w Kole został odsłonięty pierwszy na świecie pomnik K-dronu, a Januszowi Kapuście przyznano medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W maju 2010 r. nadano autorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Koła. W listopadzie 2010 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusz Kapusta uzyskał stopień doktora.
W grudniu 2014 roku Janusz Kapusta razem z Wojtkiem Gorczyńskim i Andrzejem Pawlikiem wygrał międzynarodowy konkurs w Ottawie, Kanada, na pomnik poświęcony ofiarom komunizmu.

16 maja, w „Noc Muzeów”, w zabrzańskiej Galerii Cafè Silesia zostanie otwarta wystawa poświęcona K-dronowi i jego odkrywcy. Artysta zapowiedział swój udział w wernisażu. Ekspozycja potrwa do 30 sierpnia. Wystawa pozwoli prześledzić twórcze odsłony kolejnych stopni dochodzenia do możliwości plastycznych tej bryły.

Na tym nie koniec niespodzianek. 18 maja, o godz. 17.00, w auli Wyższej Szkoły Technicznej (Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii, przy ul. Park Hutniczy 3-5), odbędzie się kolejne, po wernisażu, spotkanie z twórcą K-drona. Wezmą w nim także udział profesorowie: Antoni Cygan, Marian Oslislo i Janusz Stankowski.
Podczas wystawy zostaną także zaprezentowane efekty warsztatów artystycznych, które odbyły się w zabrzańskim „Plastyku”. Uczniowie tej szkoły dostali za zadanie zaprojektować kilka przestrzeni miejskich Zabrza z użyciem K-dronu.