VIII Metropolitalne Święto Rodziny

29.04.2015

23 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu uroczyście zainaugurowano obchody VIII Metropolitalnego Święta Rodziny. To jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych na Śląsku, wspierające i propagujące rodzinę jako fundament życia osobistego i społecznego. Święto, zainicjowane przez prezydent Zabrza, Małgorzatę Mańkę Szulik oraz śp. Krystynę Bochenek, objęte jest honorowym patronatem metropolity katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca.

W tym roku obchodom Metropolitalnego Święta Rodziny towarzyszy hasło „Rodzina – gościnny dom”. W programie VIII MŚR każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród wydarzeń zaplanowanych do 6 czerwca znalazły się się m.in.: koncerty, festyny, pikniki, warsztaty, konferencje, spektakle teatralne itp., które zaplanowano na terenie śląskich miast.
Inauguracja ósmej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny odbyła się 23 maja w zabrzańskim DMiT. Wystąpił chór dziecięcy Mini Coro di Rovereto z Włoch oraz chór młodzieżowy Trzecia Godzina Dnia – jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Górnośląski Związek Metropolitalny jest patronem i współorganizatorem Święta od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 r. Oprócz GZM w organizację VIII Metropolitalnego Święta Rodziny włączyły się 24 samorządy. Ich przedstawicieli nie zabrakło oczywiście w trakcie uroczystej inauguracji, którą uświetnili m.in. nst. goście: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik, Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc, bp diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec, minister sprawiedliwości Borys Budka, posłanka na Sejm RP Krystyna Szumilas oraz poseł na Sejm RP Wojciech Jerzy Polaczek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, dyrektor Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Adam Baron oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.
 

Więcej informacji nt. ósmej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znaleźć można na str.: www.swieto-rodziny.pl