61. Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka

23.04.2015

Zakończyły się przesłuchania konkursowe 61. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka, nad którym patronat objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Przesłuchania trwały tydzień. Teraz wybrane przez jury zespoły otrzymają zaproszenie do udziału w Koncercie Galowym, który odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu. Wcześniej, o godz. 10.00, również w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbędzie się Gala Teatrów, w trakcie której najlepszym zespołom teatralnym wręczone zostaną dyplomy.
Organizatorami 61. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka są: Urząd Miejski w Zabrzu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Zabrzu. Natomiast współorganizują go: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teatr Nowy w Zabrzu, Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.
Pierwszy Festiwal pn. „Przegląd Zespołów Artystycznych” odbył się w 1952 r. Później zmieniała się jego nazwa, kształt, terminy, lecz idea przedsięwzięcia pozostawała niezmienna. W 1992 r. Festiwal otrzymał imię Norberta Kroczka, zasłużonego twórcy zabrzańskiej kultury. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem Festiwalu był Władysław Rzeszowski, wieloletni dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 2 (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2), które już od pół wieku kontynuuje to dzieło. Od roku 2008 koordynatorem Festiwalu jest Jolanta Skorupa. Od lat festiwal cieszy się wielką popularnością. Do organizatorów napływa ponad 100 zgłoszeń w różnych kategoriach, dając łącznie ok. 1200 uczestników.