Konferencja „Mamo Bądź Zdrowa”

22.04.2015

O tym, jak zapobiegać i jak szkodliwe dla matki i dziecka jest palenie papierosów, będą rozmawiać specjaliści podczas konferencji, która odbędzie się już jutro (23 kwietnia) w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu przy ul. Zamkowej 4. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00.

Niedotlenienie, niedorozwój, poronienie, przedwczesny poród, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, większe zagrożenie nowotworem – skutki palenia przez kobiety w ciąży papierosów są dla ich dzieci dramatyczne. Mimo tych mocnych argumentów nie wszystkie przyszłe matki potrafią rozstać się z nałogiem. A szacuje się, że aż 7 proc. kobiet w ciąży pali papierosy. Część z nich wie o dramatycznych skutkach nałogu, ale nie potrafi zerwać z papierosami. Inne żyją w wygodnej, a dla ich dzieci zabójczej nieświadomości.
– Spotkanie przeznaczone jest nie tylko dla położnych, na co dzień mających kontakt z kobietami w ciąży. Zapraszamy także przyszłe mamy, zwłaszcza te palące. Opowiemy o skutkach palenia w ciąży, doradzimy, jak zerwać z nałogiem – mówi Zofia Łopuszańska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu, jedna z organizatorek konferencji.
Uczestnicy konferencji zapoznają się również z zasadami zdrowego żywienia w ciąży. Dowiedzą się też, na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej u matki i noworodka. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Swój udział można zgłosić wysyłając mail pod adres: nbabinska@szpitalzabrze.pl.