Honorowy Dawca Energii Fortum

22.04.2015

Rusza kolejna edycja projektu łączącego sport ze wspieraniem celu charytatywnego. Oficjalny start w Zabrzu odbędzie się 26 kwietnia o godz. 14.00 w Parku im. Poległych Bohaterów podczas "Biatlonu dla każdego" organizowanego przez Aktywne Zabrze. Akcja będzie się odbywała w pięciu polskich miastach, w których działa firma energetyczna Fortum: Bytomiu, Częstochowie, Płocku, Wrocławiu i Zabrzu.

HDEF to inicjatywa pozwalająca na wspieranie potrzebujących poprzez aktywności fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Udział w akcji jest bezpłatny i wymaga jedynie ściągnięcia prostej w obsłudze aplikacji mobilnej. Darmowa aplikacja mierząca aktywność fizyczną zamieniać będzie kilometry na energię. Z kolei ilość energii przełoży się na realną pomoc finansową dla organizacji charytatywnych w poszczególnych lokalizacjach. Ważne jest, że nie tylko mieszkańcy powyższych miast mogą ruszać się i pomagać – może to zrobić każdy, musi tylko wybrać w aplikacji miasto, które chce wspierać.

– W ubiegłorocznej edycji programu zabrzanie wykazali się wielkim zaangażowaniem i tym samym zapewnili potrzebującym znaczne środki finansowe. Jestem pewna, że również w tym roku aktywnie włączymy się w walkę o jak najlepszą pozycję w ostatecznym rankingu. Dobre wyniki naszego miasta pokazują jak ogromny potencjał w nim drzemie – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, która objęła akcję swoim patronatem.

– Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu HDEF. To akcja dla każdego, zarówno dla osób aktywnych jak też tych, które dotychczas nie uprawiały żadnego sportu. W tym roku opracowaliśmy specjalną ankietę, która pomoże uczestnikom określić cele sportowe dostosowane do indywidualnych możliwości i trybu życia. Pamiętajmy, że każda aktywność to wsparcie dla potrzebujących – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Przez cały czas trwania akcji kolejne porcje wyprodukowanej energii, liczonej w watogodzinach, są sumowane zarówno dla osób indywidualnych jak i całych miast. 30 września, kiedy liczniki energii zostaną zatrzymane, Fortum przekaże darowiznę na cele charytatywne w każdej z 5 lokalizacji. Wysokość darowizny uzależniona będzie od miejsca w rankingu miast, czyli ilości energii wyprodukowanej przez osoby wspierające dane miasto.

Aplikacja HDEF przeznaczona jest na urządzenia mobilne działające na systemach iOS, Android oraz Windows Phone. Jej użytkownicy mają dostęp do informacji o aktualnej pozycji, prędkości i czasie aktywności fizycznej, przebytym dystansie oraz ilości wytworzonej energii. Aplikacja posiada również opcję udostępniania osiągniętych wyników na portalu społecznościowym Facebook, a także możliwość synchronizacji z popularnymi programami, służącymi do mierzenia aktywności fizycznej. Bieżące informacje na temat akcji, takie jak planowane biegi, czy wyniki osób indywidualnych oraz poszczególnych miast, można znaleźć na stronie internetowej honorowydawcaenergii.fortum.pl oraz na Facebooku.

Beneficjentem akcji w Zabrzu jest Fundacja TWÓJ EVEREST, której celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych. Fundusze zdobyte w programie HDEF zostaną przeznaczone na zorganizowanie warsztatów międzypokoleniowych dla młodzieży i seniorów, doposażenie zajęć warsztatowych, a także promowanie postawy fair play w sporcie. Środki otrzymane w wyniku projektu zostaną przeznaczone na zorganizowanie warsztatów międzypokoleniowych dla młodzieży i seniorów oraz doposażenie fundacji w niezbędny sprzęt i materiały na zajęcia na zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży oraz seniorów. Wykorzystamy je również aby promować postawę fair play poprzez organizację różnych imprez i akcji promocyjnych.

Fundacja „TWÓJ EVEREST” to organizacja, która powstała z głębokiego przekonania, że każdy niezależnie od swojego wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej czy miejsca w którym żyje powinien realizować swoje marzenia, wyznaczać sobie dalekosiężne cele i je osiągać. Realizuje różnorodne działania: edukacyjne, kulturalne, sportowe i wychowawcze, których głównym celem jest pokazywanie podopiecznym, że warto przekraczać samego siebie i swoje ograniczenia aby osiągać zaplanowane cele. Fundacja wspiera podopiecznych w realizacji celów poprzez organizację warsztatów, zawodów , turniejów, spotkań ze znanymi osobami, konkursów dla młodzieży i doroslych. Pomagamy młodym ludziom znaleźć autorytety, które ukształtują ich charakter i wskażą odpowiedni kierunek w dorosłym życiu.

W poprzedniej edycji programu mieszkańcy wszystkich miast-uczestników przebyli łącznie prawie 370 tysięcy kilometrów i wytworzyli dzięki temu ponad 18,5 megawatogodzin pozytywnej energii. Zabrzanie aktywnie włączyli się do akcji i w jej trakcie przebyli ponad 102 tysiące kilometrów, co zapewniło im drugie miejsce w ostatecznej klasyfikacji miast.