VII Europejski Kongres Gospodarczy

20.04.2015

Dziś w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się VII Europejski Kongres Gospodarczy, który potrwa do 22 kwietnia. Kongres otworzyli Wojciech Saługa, marszałek województwa, Piotr Litwa, wojewoda śląski, Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza a zarazem przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

– Rozpoczynający się dziś Kongres jest świętem innowacyjnej gospodarki: opartej o nowoczesne technologie, zdrową ekonomię i zrównoważony rozwój. W wydarzeniu tym uczestniczą ludzie, którzy podejmują odpowiedzialność za przyszłość państw i regionów, korporacji i przedsiębiorstw, polityki i biznesu, nauki i edukacji. Ludzie ci nadają kształt przepisom prawa, w makroskali decydują o strategiach finansowych i produkcyjnych, a także wpływają na aktywność obywatelską. Kongres łączy bowiem zarządzających polityką gospodarczą Europy, środowiska biznesowe, polityków, naukowców, menadżerów, samorządowców. Stanowi niezastąpione forum wymiany dobrych praktyk, poglądów i doświadczeń. Ułatwia wypracowanie wizji rozwoju opartej o racjonalne wskaźniki rentowności, a zarazem społeczną odpowiedzialność biznesu. Wymiar ten uwzględnia fundamentalne wartości europejskie, humanitaryzm i godność pracy. Dzięki Kongresowi możemy – w aglomeracji śląskiej – rozmawiać o budowie mostów łączących wzrost gospodarczy z polityką prorodzinną i tworzeniem społeczeństwa obywatelskiego. Nasz region, zachwycając bogatymi tradycjami, stał się obecnie miejscem atrakcyjnym inwestycyjnie. Dlatego cieszę się, że w trakcie Kongresu serce Europy bić będzie na Śląsku – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca GZM.
 

W wydarzeniu udział bierze blisko 7 tys. uczestników w tym Bronisław Komorowski, prezydent RP, komisarze UE, przedstawiciele rządu RP, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, biznesu i polityki. Wśród głównych wątków debaty należy wskazać: ofensywny projekt inwestycyjny mający odsunąć od Europy widmo stagnacji (tzw. plan Junckera), kwestie praktycznej realizacji idei innowacyjności w europejskiej gospodarce oraz dylematy związane z energetyką, reindustrializacją oraz polityką ochrony klimatu – obszarami pozostającymi ze sobą w ścisłych zależnościach. W obliczu globalnych wyzwań w agendzie nie mogło zabraknąć poszerzanej co roku ścieżki tematycznej związanej z inwestycjami europejskich firm na rynkach odległych i współpracą z najbardziej dynamicznymi gospodarkami świata.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.eecpoland.eu