Za nami happening „Autyzm w chmury”

09.04.2015

9 kwietnia w samo południe na pl. Wolności w Zabrzu rozpoczął się happening „Autyzm w chmury”. Impreza zorganizowana została w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Niebieskie Zabrze”, w którą aktywnie włączył się zabrzański magistrat.

Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza, otwierając uroczyście happening podkreślił, jak ważne jest nie tylko edukowanie i informowanie o tej chorobie, ale przede wszystkim podejmowanie wspólnych działań na rzecz osób dotkniętych autyzmem. Happening zorganizowany na pl. Wolności miał zachęcić do podejmowania takich działań, a także zwrócić uwagę lokalnej społeczności nie tylko na problemy, z jakimi mierzyć muszą się osoby niepełnosprawne, ale też na ich ogromny potencjał.
Ten potencjał znakomicie zaprezentowały przedszkolaki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu, które wystąpiły z przedstawieniem pt.: „O miękkim i puchatym”, a także ich starsi koledzy działający w Teatrze Rzepka, którzy pokazali „Etiudę”. O oprawę muzyczną w trakcie happeningu zadbała Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zabrzu, która nie tylko zagrała hejnał Zabrza, ale też kilka przerywników muzycznych.
W specjalnie rozstawionych na pl. Wolności namiotach można było porozmawiać z organizatorami kampanii „Niebieskie Zabrze”: przedstawicielami zabrzańskiego magistratu, pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, przedstawicielami Stowarzyszenia Kontakt, nauczycielami ZSS nr 41 w Zabrzu oraz partnerami akcji: rodzicami zrzeszonymi w Fundacji JiM, terapeutami z Ośrodka Diagnostyczno-Terapeutycznego Pozytywka w Zabrzu, słuchaczami Studium Medycznego w Zabrzu, przedstawicielami biblioteki zabrzańskiej (będzie można zapoznać się z zestawieniem literatury popularnonaukowej i beletrystycznej dotyczącej autyzmu dostępnej w MBP). Akcję wsparła również Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Straż Miejska w Zabrzu, Komenda Miejska Policji w Zabrzu, a o zabezpieczenie medyczne zadbał Eskulap.
„Niebieskie Zabrze” jest kontynuacją działań zainaugurowanych w Zabrzu w 2008 r. Przed nami jeszcze wiele atrakcyjnych imprez artystycznych oraz akcji edukacyjno-promocyjnych, które podejmowane będą w ramach tej kampanii. Przygotowany zostanie m.in. cykl materiałów informacyjnych przybliżających tematykę diagnozy, terapii i edukacji osób z autyzmem. Już wkrótce korzystać będzie można ze specjalnych stron internetowych: www.niebieskiezabrze.pl, www.autyzm.zabrze.pl oraz profilu na Facebooku, na których pojawią się informacje nt. „Niebieskiego Zabrza”. Zaplanowano też koncert charytatywny na rzecz dzieci z autyzmem, który przygotowany zostanie we współpracy z PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu. W szkołach i instytucjach państwowych zorganizowane zostaną warsztaty, których celem będzie zapoznanie z tematyką autyzmu. Otwarta zostanie także wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych, plakatów uczniów ZSS nr 18 w Zabrzu „Nie bądź zielony w temacie Autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!”. W Zabrzu pojawią się też niebawem tzw. „niebieskie punkty” czyli miejsca, w których udostępniane będą materiały przybliżające tematykę autyzmu.