Na niebiesko dla autyzmu

08.04.2015

Już jutro, w samo południe, na pl. Wolności rozpocznie się happening „Autyzm w chmury”, który jest częścią kampanii informacyjno-edukacyjnej „Niebieskie Zabrze”.

Czwartkową imprezę zainauguruje Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu, która o godz. 12.00 zagra hejnał Zabrza. W trakcie imprezy wystąpią przedszkolaki z Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu z przedstawieniem pt.: „O miękkim i puchatym”, a także ich starsi koledzy działający w Teatrze Rzepka, którzy przedstawią „Etiudę”. Orkiestra Dęta PSM I i II st. w Zabrzu przygotowała specjalnie z myślą o happeningu kilka przerywników muzycznych. Zaplanowano też quiz wiedzy o autyzmie, prezentację prac plastycznych wykonanych w trakcie imprezy, grupowe zdjęcie jej uczestników, a na koniec – w niebo wypuszczone zostaną niebieskie balony.
W trakcie happeningu na pl. Wolności rozstawione zostaną namioty, w których będzie można porozmawiać z organizatorami kampanii „Niebieskie Zabrze”: przedstawicielami zabrzańskiego magistratu, pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, przedstawicielami Stowarzyszenia Kontakt, nauczycielami ZSS nr 41 w Zabrzu oraz partnerami akcji: rodzicami zrzeszonymi w Fundacji JiM, terapeutami z Ośrodka Diagnostyczno-Terapeutycznego Pozytywka w Zabrzu, słuchaczami Studium Medycznego w Zabrzu, przedstawicielami biblioteki zabrzańskiej (będzie można zapoznać się z zestawieniem literatury popularnonaukowej i beletrystycznej dotyczącej autyzmu dostępnej w MBP).
Happening „Autyzm w chmurach” to część kampanii informacyjno-edukacyjnej „Niebieskie Zabrze”, w którą aktywnie włączył się także Urząd Miasta w Zabrzu. W ramach kampanii uroczyście obchodzono w naszym mieście Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. W tym dniu zabrzański Ratusz podświetlony został na niebiesko.
Pierwsza kampania społeczna na rzecz osób dotkniętych autyzmem ruszyła w Zabrzu już w 2008 r., a zapoczątkowało ją Stowarzyszenie Kontakt oraz ZSS nr 41 w Zabrzu (w placówce tej działa punkt konsultacyjno-wspierający dla rodziców dzieci z autyzmem; informacje udzielane są pod nr tel.: 32 271-02-15). „Niebieskie Zabrze” jest kontynuacją działań zainaugurowanych w 2008 r. Tym razem wśród atrakcyjnych imprez artystycznych oraz akcji edukacyjno-promocyjnych spodziewać możemy się m.in.: cyklu materiałów informacyjnych przybliżających tematykę diagnozy, terapii i edukacji osób z autyzmem; specjalnych stron internetowych: www.niebieskiezabrze.pl, www.autyzm.zabrze.pl oraz profilu na Facebooku, na których pojawią się informacje nt. „Niebieskiego Zabrza”. Zaplanowano też koncert charytatywny na rzecz dzieci z autyzmem we współpracy z PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu. W szkołach i instytucjach państwowych zorganizowane zostaną warsztaty, których celem będzie zapoznanie z tematyką autyzmu, otwarta zostanie także wystawa prac plastycznych osób niepełnosprawnych, plakatów uczniów ZSS nr 18 w Zabrzu „Nie bądź zielony w temacie Autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!”. W Zabrzu pojawić mają się również tzw. „niebieskie punkty” czyli miejsca, w których udostępniane będą materiały przybliżające tematykę autyzmu.