Już wkrótce wernisaż wystawy „Opowieść o Śląsku”

07.04.2015

13 kwietnia o godz. 17.00 w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu odbędzie się wernisaż wystawy prof. Romana Staraka. Artysta grafik zabierze nas w niezwykłą podróż po Górnym Śląsku – zurbanizowanym i zindustrializowanym, ujętym w czarno-białych linorytach, sprowadzonych do geometrycznych, uporządkowanych form. Prace, które zaprezentowane zostaną na wystawie, pokażą krajobraz w postaci płaszczyzn, pionów i poziomów.

Roman Starak jest profesorem sztuk plastycznych. Urodził się w 1929 r. w Tarnopolu, ale od lat powojennych związany jest ze Śląskiem. Artysta szczególnie blisko związany jest z Zabrzem, gdzie mieszka i tworzy. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach – Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1956 r. W 1996 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Pracownik naukowy – przez wielu lat związany ze swoim macierzystym Wydziałem. Wykładał także w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Prowadzi Pracownię Druku Wypukłego na Wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.
Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Brazylii, Włoszech, Francji, Szwecji, Belgii, Meksyku oraz na Węgrzech. Grafiki Romana Staraka znajdują się m.in. w: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Skopie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
w Brazylii, Muzeum Narodowym w Montrealu. Jest laureatem prestiżowych nagród i odznaczeń m.in.: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasług, Pamiątkowego Medalu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury w 2009 r. W roku 2014 otrzymał status Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artysta uprawia rysunek, malarstwo i grafikę warsztatową. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gliwicko-zabrzańskiego.
Wystawa prac prof. Romana Staraka w Galerii MOK w Zabrzu czynna będzie od 13 kwietnia do 8 maja br. Wstęp wolny.