Ekstremalne atrakcje w Kopalni Guido

02.04.2015

Pokonanie surowych wyrobisk dostarczy zwiedzającym wrażeń, jakich na co dzień doświadczają w pracy górnicy. Ale to nie jedyne niespodzianki, jakie z myślą o turystach przygotuje w tym roku Zabrze.

 

Ekstremalną trasę zaplanowano na poziomie 320. Szykuje się prawdziwa gratka dla amatorów mocnych wrażeń. Trasa o długości półtora kilometra powiedzie przez nieudostępnione dotychczas podziemne wyrobiska Kopalni Guido. Jednym z największych wyzwań będzie pokonanie oryginalnej, zachowanej w naturalnym stanie ściany węglowej o długości 110 metrów i dziesięciostopniowym kącie nachylenia. Turyści, którzy podejmą to wyzwanie, na rozgrzewkę będą musieli zejść na głębokość 355 metrów. Wzdłuż ekstremalnej trasy panują takie warunki, jak w prawdziwej kopalni. Rzecz jasna, po jej przejściu turyści będą przypominać górników po szychcie. Z myślą o nich, na powierzchni Kopalni Guido powstanie dodatkowa kondygnacja z nową poczekalnią i zapleczem sanitarnym z prysznicami i szatniami.
Zresztą cały kompleks już zamienia się w wielki plac budowy. Rozpoczęła się modernizacja budynku obsługi ruchu turystycznego oraz okolicznego terenu. W ubiegłym roku Guido odwiedziło ponad 135 tys. osób, a z roku na rok, przyjeżdża ich coraz więcej. W pobliżu kopalni powstanie kolejny parking na 50 miejsc postojowych, zmodernizowana zostanie również droga dojazdowa od ul. 3 Maja. Prace budowlane nie przeszkodzą turystom w zwiedzaniu. Zostało uruchomione tymczasowe wejście na teren kopalni bezpośrednio od ulicy 3 Maja oraz zastępcze pomieszczenia do obsługi turystów. Przebudowa infrastruktury powinna zostać ukończona jeszcze w tym roku.
Prace modernizacyjne trwają również pod ziemią. Na poziomie 170 powstaje trasa poświęconą świętej Barbarze. Planowane tam ekspozycje mają oddać trud pracy w XIX-wiecznej kopalni oraz podkreślić silny związek etosu górnika z wiarą. W jednym z pomieszczeń komory pomp powstanie kaplica św. Barbary, która zostanie zaaranżowana w sposób umożliwiający odprawienie nabożeństwa, a nawet udzielenie ślubu kościelnego. W przeciwwadze dla wątku duchowego, do przygotowania sąsiedniej komory posłużą elementy wyposażenia symbolizujące rozum, intelekt, talent i innowacyjność inżynierów.