Rekord Polski w kulaniu klusek

27.03.2015

Rekord Polski w kulaniu klusek ustanowiony. W Zabrzu po raz pierwszy w historii podjęto taką próbę. W 3,5 godziny udało się ukulać ponad 14 tysięcy śląskich klusek.

Do wyrobienia ciasta na kluski użyto pół tony ziemniaków, 200 kg mąki, 140 jajek. Później około 30 osób przez 3,5 godziny kulało. W sumie ukulali 14 141 śląskich klusek, każda z dziurką. Tak właśnie w Zabrzu został ustanowiony oficjalny rekord w robieniu tej tradycyjnej potrawy.

– Pomysł zrodził się już w zeszłym roku. Razem z Zespołem Szkół Spożywczych w Zabrzu i stowarzyszeniem Art Gastronomica chcieliśmy się wykazać na polu kulinarnym, ale z zachowaniem regionalnego charakteru. Stąd właśnie padło na kulanie klusek – wyjaśnia Beata Tucholska, współwłaścicielka restauracji Niezłe Ziółko, która wraz ze szkołą i stowarzyszeniem zorganizowała bicie rekordu.

Próba rozpoczęła się w czwartek rano. Uczniowie szkoły i kucharze restauracji pracowali w tych dwóch miejscach, które mieszczą się obok siebie, przy ul. Franciszkańskiej. Nad wszystkim czuwali sędziowie z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. To polski odpowiednik słynnego Guinnessa. Również wydaje swoją księgę: "Polskie rekordy i osobliwości". Publikowana jest ona raz w roku i w kolejnym wydaniu, w kwietniu, znajdzie się także wzmianka o zabrzańskich rekordzistach.