Urodziny Janoscha

05.03.2015

Janosch, a właściwie Horst Eckert, pochodzący z Zabrza światowej sławy autor literatury dziecięcej, 11 marca obchodzi 84 urodziny.

 Z tej okazji miasto przygotowało szereg imprez poświęconych sławnemu krajanowi.

W poniedziałek, 9 marca, Teatr Nowy zaprasza na godz. 10.00 na widowisko „Janosch wśród dzieci”. Inscenizacje słowno-muzyczne bajek pisarza zaprezentują dzieci zabrzańskich przedszkoli. Odbędzie się także podsumowanie konkursów plastycznego i literackiego, poświęconych Janoschowi. Wyróżnione bajki przeczytają znani samorządowcy. Tego samego dnia wieczorem, o godz. 18.00, Teatr Nowy zaprasza na uroczystą premierę książki Angeli Bajorek „Heretyk z familoka. Biografia Janoscha”.

W środę, 11 marca, o godz. 18.00 w Muzeum Miejskie, przy ul. Powstańców Śląskich 3 odbędzie wernisaż plakatów, książek i prac multimedialnych związanych z Janoschem.

Z kolei w sobotę, 14 marca, można się wybrać na bezpłatną, autokarową wycieczkę śladami Janoscha. W rolę przewodnika wcieli się Dariusz „Gryzak” Walerjański. Osoby zainteresowany mogą zgłosić swój udział do 12 marca w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4, Tel. 32 271-04-74, e-mail: copzabrze@gmail.com

Janosch jest autorem ponad 300 książek dla dzieci. Książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była „Ach, jak cudowna jest Panama”. Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji (według innych źródeł 160), które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.
Plakat z programem w załączniku.