Beethoven na Wielkanoc

05.03.2015

27 marca, w Zabrzu wystąpi Korean Chamber Orchestra. Do tego niezwykłego wydarzenia artystycznego dojdzie w ramach odbywającego się w Warszawie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

W tym roku odbędzie się 19 edycja tej prestiżowej imprezy. Każdego roku dzieła Beethovena prezentowane są z różnych perspektyw, to pozwala dostrzec, skąd artysta czerpał inspiracje, a także jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje we współczesnym świecie. Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie światowej sławy Korean Chamber Orchestra. Dzięki staraniom prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik oraz przychylności Elżbiety Pendereckiej – dyrektor Festiwalu, koreańscy muzycy wystąpią także w Zabrzu. Będzie to koncert jubileuszowy, z okazji 50-lecia Korean Chamber Orchestra.

Orkiestra została założona w 1965 roku w Seulu przez wiolonczelistę Bong-Cho Jeona. Szybko stała się wiodącą grupą kameralną w Korei. Od 1979 roku, kiedy nowym dyrektorem został Min Kim, zespół zyskał międzynarodową sławę, odbywając doskonale przyjmowane przez publiczność i krytykę tournée po całym świecie. Zespół dał ponad 450 koncertów, m.in. w Korei, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Chorwacji, Polsce, Danii, Japonii, Hong Kongu, Tajlandii, Malezji, Chinach i Singapurze. Zespół wydał 12 płyt długogrających.

W Zabrzu jako solistka wystąpi skrzypaczka Ju- Young Baek, ciesząca się uznaniem Krzysztofa Pendereckiego, który zaliczył ją do grona najwybitniejszych skrzypaczek. Ju- Young Baek, mimo młodego wieku, ma za sobą wielką międzynarodową karierę. Koncertowała, m.in. w: Carnegie Hall, Lincoln Center w Nowym Jorku, Filadelfii Kimmel Center, Kennedy Center w Waszyngtonie, Suntory Hall w Tokio. Artystka jest laureatką wielu nagród, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w kategorii skrzypiec, brązową medalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Indianapolis.

Program zabrzańskiego koncertu:

Franz Schubert – Uwertura na orkiestrę smyczkową c-moll
Charles Ives – The Unanswered Question
Karl Amadeus Hartmann – Concerto Funebre na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy op. 59 „Rasumovsky” (Arr. Y.K.Lee)

Bilety do nabycia w kasie DMiT lub on-line
http://www.bilety.dmit.com.pl/hall/index/id/554