Moda na Polski 2015

26.02.2015

W Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbyła się szósta edukacja "Mody na Polski". To wydarzenie artystyczne, w którym udział bierze młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięciu za każdym razem towarzyszą refleksje podkreślające wielowymiarowość języka polskiego w jego różnorodnych odmianach, w jego postaci regionalnej i narodowej. W tym roku motywem przewodnim była odpowiedzialność. W trakcie spotkania przypomniano sylwetki i myśli Klimka Bachledy i Wawrzyńca Żuławskiego. Pierwszy, współzałożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, miał powiedzieć: „mus cłeka ratować”, a drugi, że „przyjaciela nie zostawia się w górach, nawet wtedy, gdy jest tylko bryłą lodu”. Obaj nie wrócili ze swoich wypraw ratunkowych, poszukiwawczych. Przywołane postaci i zdarzenia były okazją do zastanowienia się nad tym w jaki sposób dzisiaj funkcjonuje odpowiedzialność za drugiego: bliskiego bądź obcego człowieka. W zamierzonych działaniach scenicznych organizatorzy będą odwołali się do piękna słowa mówionego, ale też do wartości uniwersalnych wyrażanych czynem. Pokaz sprawności zaprezentowała Szkolna Grupa Ratownicza z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, a ubogaceniem, nawiązującym do dobrze pojmowanej regionalizacji, był występ zespołu „Oberschlesien”, grupy wokalno-muzycznej konsekwentnie śpiewającej po śląsku o sprawach ważnych, związanych właśnie z etyką codziennego trwania. „Góry moje” to tytuł wystawy obrazów uczniów zabrzańskich szkół plastycznych z Zespołu Szkół Nr 18, która towarzyszyła tegorocznej edycji „Mody na polski” przygotowanej przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12 i Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.