Zdrowa dieta i opieka diabetologa

19.02.2015

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu kompleksowo opiekuje się pacjentkami z cukrzycą ciążową.

Od lutego pacjentki Centrum mogą liczyć na bezpłatne konsultacje diabetologów z Wojewódzkiej Poradni Chorych na Cukrzycę w Zabrzu. Pracę zespołu nadzoruje prof. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii.
– Specjaliści monitorować będą poziom cukru oraz zadbają o przestrzeganie diety. Na bezpośrednią opiekę w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka mogą liczyć hospitalizowane pacjentki. Te, które nie wymagają pobytu w szpitalu, zapraszamy na wizytę do Wojewódzkiej Poradni Chorych na Cukrzycę w Zabrzu – tłumaczy prof. Strojek.

Takiej współpracy diabetologów i ginekologów, w Zabrzu jeszcze nie było. Do tej pory pacjentki, u których w ciąży ujawniono cukrzycę, miały kłopot z kompleksową opieką specjalistów. Szacuje się, że ten problem zdrowotny dotyczy 3-6% przyszłych mam. Cukrzyca ujawniona zostaje najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Niestety, wciąż niewiele szpitali ginekologiczno–położniczych oferuje swoim pacjentkom opiekę diabetologa. W Zabrzu ten problem został rozwiązany. Pacjentki Centrum Zdrowia i Dziecka zostaną pod opieką diabetologa nie tylko do końca ciąży. Cukrzyca mija najpóźniej sześć tygodni po porodzie. Do tego czasu pacjentki zabrzańskiej placówki mogą liczyć na konsultacje i opiekę diabetologów.W cukrzycy ciążowej nie stosuje się doustnych leków. Najważniejsza jest dieta. Dlatego w menu, obowiązującym w zabrzańskim Centrum, wprowadzone zostaną specjalne posiłki dla pacjentek z cukrzycą. Chodzi o to, by z diety przyszłej mamy usunąć węglowodany proste, takie jak białe pieczywo, oczyszczony ryż, naleśniki, kluski i makarony z białej mąki, a także cukier, miód i wszystkie słodycze. Do jadłospisu wprowadzić natomiast należy produkty, które nie pozwalają na nadmierne wchłanianie glukozy, czyli razową mąkę, ciemne pieczywo, brązowy ryż, nieoczyszczone kasze oraz jarzyny i niektóre owoce.

Diabetolodzy to kolejni już specjaliści, którzy konsultować będą pacjentki zabrzańskiego Centrum Kobiety i Dziecka. Obecnie przyszłe mamy mogą korzystać już z porad dietetyka i psychologa oraz z poradni laktacyjnej. W tym roku otwarta także zostanie poradnia kardiologiczna.