Guido bije rekordy popularności

19.02.2015

Ponad 724 tysiące osób odwiedziło w ubiegłym roku 36 obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jeszcze nigdy nie zanotowano tak wysokiej frekwencji. Największą popularnością cieszyły się zabytki w Zabrzu oraz Tarnowskich Górach.

Szyb Maciej, Kopalnia Guido oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przyciągnęły w ubiegłym roku w sumie ponad 141 tys. osób. Drugie pod względem frekwencji Tarnowskie Góry, gdzie znajdują się Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga odwiedziło w sumie ponad 115 tys. turystów. Bezkonkurencyjna na industrialnym szlaku okazuje się Kopalnia Guido. Liczba odwiedzających przekroczyła w ubiegłym roku 135 tys. osób. Mniej więcej jedna trzecia z nich to turyści spoza województwa Śląskiego, w tym blisko 6,4% z zagranicy. W przyszłości może być tylko lepiej, ponieważ Kopalnia Guido szykuje kolejne atrakcje i rozbudowuje turystyczną bazę.

W październiku ubiegłego roku swoje progi otworzył Hostel Guido, nowoczesny obiekt noclegowy połączony z restauracją, z którego skorzystać mogą zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy turystyczne. Hostel dysponuje 85 miejscami w 19 pokojach. Z kolei, w listopadzie odbyła się inauguracja strefy naziemnej Sztolni Królowa Luiza, gdzie zwiedzić można wystawy stałe: „Kopalnia Edisona” oraz „Niezwykła historia”. To dopiero przedsmak tego, co turyści zobaczą po uruchomieniu podziemnej trasy w Sztolni Królowa Luiza.

Na poziomie 320 odbywa się również szereg imprez kulturalnych. Spośród najważniejszych można wymienić Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Z kolei, po sukcesie wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Synek”, w grudniu ubiegłego roku odbyła się premiera drugiego, wyprodukowanego przez kopalnię spektaklu, pt. „Frelki” w reżyserii Marcina Gawła. Oba przedstawienia na stałe zagościły w repertuarze Teatru Na Poziomie.

Plany na 2015 rok? Przede wszystkim zmiany na trasach turystycznych. Poziom 170 będzie zaadaptowany na Poziom Świętej Barbary, natomiast trasa na poziomie 320 zostanie poszerzona o surowe, ciemne i kręte wyrobiska trasy ekstremalnej, dostępne do zwiedzania wyłącznie w pełnym wyposażeniu górniczym. Po przejściu trasy turyści będą mogli skorzystać z łaźni, która powstanie w ramach przebudowy Budynku Obsługi Ruchu Turystycznego, planowanej na 2015 rok. Dobudowane zostanie drugie piętro, na parterze zaś powstanie przestronny hol z miejscami do siedzenia.

Planowane jest także uruchomienie kolejnych obiektów kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, między innymi w połowie roku otwarcie łaźni łańcuszkowej, która zaadaptowana zostanie na punkt obsługi turystów oraz restaurację. W budynku łaźni znajdzie się również miejsce na przestrzeń ekspozycyjną, gdzie można będzie prezentować różnorodne wystawy i instalacje.