Luty w Miejskim Ośrodku Kultury

02.02.2015

Przedstawiamy harmonogram działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu w lutym 2015 r.

ZAJĘCIA STAŁE:
Próby Orkiestry Dętej Zabrzańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, Rozgrywki – Klubu „Skata” – MOK GUIDO Zabrze, spotkania członków PZERiI koło nr 4 i 5, joga.

Poniedziałki i wtorki:

NAUKA TAŃCA W MOK.
Szkoła Tańca Dancefloor zaprasza na profesjonalne zajęcia tańca pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Proponujemy: taniec towarzyski dla początkujących i średniozaawansowanych, taniec latynoamerykański solo, kursy tańca dla narzeczonych.
Szczegółowe informacje: www.szkoladancefloor.pl, tel. 607 295 343

W poniedziałki, godz. 16.15-17.45
JOGA W MOK – relaks dla każdego.
W dniach 9, 16 oraz 23 lutego zajęcia jogi nie odbędą się.
Praktykując jogę, kształtujesz giętkość, siłę i wytrzymałość. Oczyszczasz ciało i uzdrawiasz je. Przyjmując pozycję nieruchomą – jaką jest pozycja jogi – docierasz w głębsze warstwy własnego ciała niż w większości innych ćwiczeń. Dbasz o zdrowy kręgosłup, optymalną ruchomość w stawach i napięcie w mięśniach. Rozciągając nadmiernie napięte i wzmacniając osłabione mięśnie, dotleniasz organizm i regulujesz przemianę materii. Podnosisz dynamikę własnego życia i uczysz się koncentracji. Jedną z części treningu są techniki relaksacyjne, pomagające uzyskać stan odprężenia i wyciszenia.
Wstęp bezpłatny, Instruktor – Małgorzata Jaworska.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „Kreatywne Zabrze – Światłem malowane”
Weź udział w siódmej już edycji konkursu fotograficznego "Kreatywne Zabrze” w tym roku o temacie „Światłem malowane”. Konkurs organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu i Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie pod honorowym patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody oraz wystawa prac w Galerii MOK.

Składanie prac – od 1 lutego do 29 maja 2015r.
Wernisaż i rozdanie nagród – 15 czerwca, godz. 17.00
Regulamin i karty zgłoszeniowe do pobrania na www.mok.art.pl

IMPREZY:

4 lutego – Zabawa PZERiI Koło nr 5 – informacje i zapisy u prezesa.

FERIE W MIEŚCIE RAZEM Z MOK
„W MAGICZNEJ KRAINIE ŚNIEGU”
6 lutego
, godz. 10.00 Bal Przebierańców „W świecie magii”.
Pomysłowe przebranie i dobry humor obowiązkowe! Zabawa karnawałowa dla dzieci z mnóstwem atrakcji. Uczestnicy poznają zagadki magii. W świecie magii panuje zamieszanie, gdyż jeden z czarodziejów stracił swoją moc. O pomoc prosi dzieci. Aby magia powróciła, uczestnicy zabaw będą musieli odtańczyć kilka zaczarowanych tańców, rozwiązać zagadki i udowodnić, iż sami wierzą w moc świata marzeń i wyobraźni, a tym samym zasługują na miano bycia prawdziwymi magami. A to wszystko w przebojowym rytmie!
Wiek uczestników: 2-11 lat. Czas trwania: 2h.

10 lutego, godz. 10.00 "W krainie śniegu"
Pokaz eksperymentów naukowych z zastosowaniem ciekłego azotu. Ten dzień będzie zarówno zabawą jak i nauką dla przybyłych dzieci. Podczas pokazu dzieci odkryją tajemnicę Królowej Śniegu, która miała niezwykłą moc zamiany wszystkiego w lód. Na pokaz przybywają nadworni chemicy, aby wiedzę o tych właściwościach przekazać dzieciom. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać lodową kulę, sprawdzić, czy banan może zastąpić młotek, a także w mgnieniu oka wytworzyć najszybsze lody świata! Dopełnieniem pokazu będzie tajemnicza, lodowa mgła!
Wiek uczestników: 6-14 lat. Czas trwania: 50 min

11 lutego, godz. 10.00 – Przedstawienie teatralne "Fabryka śniegu"
Hen daleko nad głowami, gdzie mróz szczypie za uszami, w podniebnym świecie nad chmurami, codziennie wrze praca. Pracowite Chmurki i Śnieżynki odbierają z Ziemi zamówienia na śnieg na ferie. Niestety 11 lutego, z samego rana, wielka maszyna do produkcji śniegu ulega awarii. Brak śniegu wywołuje smutek na dziecięcych twarzach. Nikt nie potrafi sobie poradzić z jej naprawą, nawet inżynier Złota Łapka. Dzielni pracownicy Fabryki muszą jak najszybciej poradzić sobie z tą kryzysowa sytuacją. O pomoc zwracają się do Śnieżnej Gwiazdy. Czy uda się wyprodukować śnieg na czas? Co z tym wspólnego ma przebiegły i wściekły do czerwoności Kaloryfer Węgielek oraz czy dzieci będą w stanie pomóc bohaterom w ich kłopotach? Przedstawienie zawiera elementy interaktywne. Wiek uczestników: 4-11 lat. Czas trwania: 50 min.

7 luty, godz. 8.00-15.00
Grand Prix Okręgu Zabrze w Skacie
Organizator: PZSkat MOK GUIDO. Informacje i zapisy u prezesa.

12 lutego,
Zabawa PZERiI Koło nr 4 – informacje i zapisy u prezesa.

18 lutego,
„PROJEKT ZWIERZOLUBNI”
VI Finał akcji "Zwierzolubni przez cały rok". W ramach przedsięwzięcia zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla laureatów miejskiego konkursu plastycznego "Ekologiczny kalendarz 2015", dotyczącego uroczystości związanych z ochroną świata zwierząt.
Impreza ma również na celu uhonorowanie certyfikatami "Jesteśmy Zwierzolubni" placówek, przystępujących do wirtualnej adopcji zwierząt z zabrzańskiego schroniska Psitul mnie.
Certyfikaty będą wręczane już po raz szósty. Niemal wszystkie przedszkola z Zabrza oraz kilka szkół wspierają wirtualną adopcją czworonogi ze schroniska. Do programu przystępują również placówki z ościennych miast. Imprezę od lat uświetniają występy nauczycielek zrzeszonych w Klubie Twórczego Nauczyciela Przedszkola. W tym roku będzie można obejrzeć przedstawienie pt. "Brzydkie Kaczątko".
Organizator: Wydział Oświaty, Oddział TOZ Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury.
Wstęp wolny

22 lutego, godz. 8.00-17.00
Rozgrywki II ligi Polskiego Związku Skata
Organizator: PZSkat MOK GUIDO. Informacje i zapisy u prezesa.

23 lutego, godz. 17.00 Galeria MOK
Wernisaż wystawy poplenerowej uczniów zabrzańskich szkół plastycznych.
We wrześniu 2014 roku odbył się plener malarski na terenie miasta Zabrze. Młodzież z wszystkich klas Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego można było zobaczyć przy tworzeniu obrazów w malowniczych zakątkach Zabrza. Plener cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Prace malarskie młodych twórców będzie można podziwiać do 13 marca 2015 roku.
Organizator: Zespół Szkół nr 18, Miejski Ośrodek Kultury. Wstęp wolny.

25 lutego godz. godz. 10.00-13.00
Wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Zapraszamy słuchaczy na wykłady prowadzone przez Profesorów i Doktorów Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, zakresu medycyny, propagowania zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych.
1. „Otyłość” prof. dr hab. K. Żwirska-Korczala
2. „Zaburzenia metaboliczne w chorobach wątroby” prof. dr hab. A. Gabriel

Kolejne zajęcia w roku 2015: 25 II, 25 III, 29 IV ,27 V.
Miejscem spotkań będzie sala wykładowa w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu przy ul. 3 Maja 91a.
Istnieje możliwość zapisania się na semestr II.
Organizator: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, współorganizator – Miejski Ośrodek Kultury.
Więcej informacji na stronie: http://sum.edu.pl/aktualnosci-i-komunikaty-utw-wlz

26 lutego, godz. 12.00
Moda na polski. Zabrze 2015
26 lutego 2015 roku o godz. 12:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbędzie się szósta edycja „Mody na polski” – wydarzenie artystyczne i naukowe, z udziałem głównie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i zaproszonych gości.
Za każdym razem towarzyszą spotkaniu pogłębione refleksje podkreślające wielowymiarowość języka, w jego różnorodnych odmianach, w jego postaci regionalnej i narodowej. W tym roku motywem przewodnim, problemem kluczowym będzie odpowiedzialność. Góry wysokie (stanowiące kontekst rozważań) …… i to, co z nimi związane powiodą uczestników zdarzenia w przestrzenie piękne, ale i wymagające. Organizatorzy nawiążą do znaczących postaci i ważnych myśli Klimka Bachledy i Wawrzyńca Żuławskiego. Pierwszy, współzałożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), miał powiedzieć: „mus cłeka ratować”, a drugi, że „przyjaciela nie zostawia się w górach, nawet wtedy, gdy jest tylko bryłą lodu”. Obaj nie wrócili ze swoich wypraw ratunkowych, poszukiwawczych. Przywołane postaci i zdarzenia będą okazją do zastanowienia się nad tym w jaki sposób dzisiaj funkcjonuje odpowiedzialność za drugiego: bliskiego bądź obcego człowieka. W zamierzonych działaniach scenicznych organizatorzy będą, jak zawsze, odwoływać się do piękna słowa mówionego, ale też do wartości uniwersalnych wyrażanych czynem. Pokaz sprawności zaprezentuje Szkolna Grupa Ratownicza z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, a ubogaceniem, nawiązującym do dobrze pojmowanej regionalizacji, będzie występ zespołu „Oberschlesien”, grupy wokalno-muzycznej konsekwentnie śpiewającej po śląsku o sprawach ważnych, związanych właśnie z etyką codziennego trwania.
„Góry moje” to tytuł wystawy obrazów uczniów zabrzańskich szkół plastycznych z Zespołu Szkół Nr 18 , która towarzyszyła będzie szóstej edycji „Mody na polski”. Wstęp wolny.
Organizatorzy: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12 i Miejski Ośrodek Kultury

Szczegółowe informacje dotyczące imprez: www.mok.art.pl , tel. 32 278 08 02, kom.531 614 667.