Nowoczesne targowanie

29.01.2015

Dobre informacje płyną dla klientów i handlowców targowiska przy ulicy Boboli. W marcu ruszy gruntowna przebudowa i modernizacja tej placówki. Za kwotę prawie ośmiu milionów złotych powstanie nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne targowisko z prawdziwego zdarzenia. Projekt ten pilotuje Zabrzańska Agencja Realizacji Inwestycji. Spółka wybrała już wykonawcę – Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. O wyborze tej firmy zadecydowała nie tylko cena, ale w 20 % także estetyka i funkcjonalność zaproponowanej koncepcji. Targowisko przy ul. Boboli zmieni się nie do poznania. Przede wszystkim przebudowany zostanie układ wewnętrznej komunikacji. Powstaną nowe drogi dojazdowe, chodniki i parking. Nowoczesnego oblicza nabierze strefa targowa. Projekt przewiduje budowę nowych punktów handlowych, administracyjnych, sanitariatów oraz punktu gastronomicznego. Targowisko zostanie uzbrojone w podstawowe media, czyli system zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz zasilanie energetyczne. Nad bezpieczeństwem całości czuwać będą kamery monitoringu wizyjnego. Ważnym elementem przebudowy targowiska jest poprawa estetyki. Tereny zielone zostaną uporządkowane i zrekultywowane. Pojawią się nowe rośliny oraz wzmocnienia skarpy okalającej plac targowy.
Zabrzańska Agencja Realizacji Inwestycji znalazła korzystne źródło finansowania projektu. Podpisano umowy z Bankiem Ochrony Środowiska, który oferuje preferencyjne i atrakcyjne warunki w ramach unijnego projektu Jessica. Z tego źródła pochodzi prawie 5,5 mln zł. Na 2,3 mln zł podpisano z BOŚ umowę kredytową. Na czas prowadzenia inwestycji przy ul. Boboli, miasto przeznaczyło teren przy ul. Średniej o powierzchni 1600 metrów kwadratowych pod zorganizowanie targowiska zastępczego.
– Modernizowany obiekt znajduje się w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie zabudowań użyteczności publicznej, usługowej i budynków mieszkalnych. Takie sąsiedztwo generuje spory ruch na targowisku. Kupujący już przywykli, że każdego dnia można tu nabyć świeże warzywa, owoce sezonowe czy pieczywo. Dlatego targowisko zastępcze, które ma funkcjonować na czas przeprowadzenia inwestycji, zlokalizowane zostało właśnie przy ul. Średniej. Kupujący nie będą musieli, zatem zmieniać swoich przyzwyczajeń, a kupcy nie stracą klientów – wyjaśnia Mariola Majchrzyk, członek zarządu Zabrzańskiej Agencji Realizacji Inwestycji.