Zabrze coraz aktywniejsze

22.01.2015

Cieszący się coraz większą popularnością program Aktywne Zabrze zostanie w tym roku rozszerzony o kolejne dyscypliny sportowe.

W 2013r. w projekcie Aktywne Zabrze wzięło udział około 2 tys. mieszkańców. W rok później było ich dwa razy więcej. W tym roku padnie zapewne frekwencyjny rekord. Organizatorzy akcji planują rozszerzenie listy zajęć sportowych, w których bezpłatnie i pod okiem instruktorów mogą uczestniczyć zabrzanie. Do narciarstwa zjazdowego i biegowego, snowboardu, spinningu (jazdy na rowerze stacjonarnym), nordic walkingu, kolarstwa szosowego i górskiego, wspinaczki halowej, zajęć na siłowni oraz biegów, dołączą w tym roku kolejne dyscypliny: pływanie z elementami gimnastyki korekcyjnej, tenis ziemny, windsurfing, badminton.
 

Uczestnictwo w programie Aktywne Zabrze jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać ulubioną formę aktywności fizycznej i… ćwiczyć. Na facebooku i stronie internetowej akcji zamieszczone są daty, godziny i miejsca planowanych zajęć. Na ćwiczących czekają trenerzy. Jedyne, co może czasami popsuć szyki, to pogoda. Z powodu fatalnych warunków śniegowych na przełęczy Kubalonka w Istebnej, odwołane zostały w ubiegłym tygodniu treningi z narciarstwa biegowego.

Miejmy nadzieję, że aura dopisze 25 stycznia. Zabrzańscy amatorzy biegania na dwóch deskach znów spotkają się na Kubalonce, która oferuje najlepsze trasy w Polsce. Bez problemów i przy dużej frekwencji odbyły się już w tym roku zajęcia ze skałkowej wspinaczki halowej dla dzieci oraz noworoczny maraton fitness. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się także treningi w Aquariusie. W ostatni dzień stycznia o godz. 11, w zabrzańskim parku wodnym spotkają się miłośnicy aquaaerobicu.W ubiegłym roku Aktywne Zabrze zostało partnerem ogólnopolskiej akcji Night Runners. Chodzi o bijące rekordy popularności bieganie nocą. Zabrzańscy miłośnicy tej formy rekreacji spotykają się zazwyczaj przy Planet Club o godz. 20:20. Najbliższe biegi pod osłoną nocy odbędą się w czwartki, 22 i 29 stycznia.

Aktywne Zabrze to nie tylko sport i zabawa, ale także ważna misja społeczna. Program koordynuje w naszym mieście akcję Honorowy Dawca Energii Fortum. W jej ramach sportowcy-amatorzy pomagają osobom potrzebującym. W Zabrzu, pomoc adresowana jest do chorych dzieci. W ramach programu Aktywne Zabrze organizowane są także zawody sportowe o puchar prezydenta miasta. W ubiegłym roku w szranki stanęli biegacze, narciarze i kolarze. Oprócz zabrzan, na listach startowych pojawili się także mieszkańcy innych, śląskich miejscowości. Trudno o lepszy sygnał, że program Aktywne Zabrze, oprócz oczywistych walorów zdrowotnych, społecznych i edukacyjnych, stał się ważną marką promocyjną miasta.