XI edycja Antologii Poezji Dziecięcej

01.12.2014

3 grudnia o godz. 11.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbędzie się Wernisaż poetycki – uroczyste podsumowanie XI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjów pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

Recenzentem tegorocznej edycji konkursu jest Jacek Cygan, który podzielił się refleksjami ma temat twórczości poetyckiej dzieci.
Podczas uroczystości zaprezentowany zostanie wywiad z Jackiem Cyganem, który prowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 30 w Zabrzu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa Nr 30 w Zabrzu.

W znamienitym gronie Recenzentów 11 tomików znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Wanda Chotomska, Kazimierz Kutz, Joanna Szczepkowska Daniel Olbrychski oraz Jacek Cygan.

W XI tomie Antologii Poezji Dziecięcej udział wzięło około 130 szkół podstawowych i gimnazjów z wielu Śląskich miast: Będzina, Bytomia, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Katowic, Paniówek, Piekar Śląskich, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza, Żor.

Podczas Wernisażu poetyckiego zostaną wręczone dyplomy laureatom, których wiersze znalazły się w finałowej złotej setce najpiękniejszych wierszy. Do organizatora napłynęło około 1500 utworów poetyckich z całego województwa. Podczas uroczystości zostaną też przyznane nagrody indywidualne- statuetki dla najwybitniejszych młodych poetów.

Przewodniczącym konkursowego jury jest znany aktor teatralny i filmowy oraz poeta Zbigniew Stryj.
Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.