Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją

01.12.2014

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszają 10 grudnia o godz. 16.00 do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ul. 3 Maja 19) na spotkanie z prof. dr hab. Stanisławem Nicieją rektorem Uniwersytetu Opolskiego wybitnym znawcą Kresów.

Spotkanie połączone jest z prezentacją V tomu cyklu „Kresowa Atlantyda”. Książka ta jest literacką kontynuacją wyprawy profesora Stanisława Niciei do miasteczek kresowych. Autor przedstawia w nim historię i przeplecione anegdotami dzieje rodzin: Sambora – miasta ogrodów i wielkiej historii, bo pochodziła stamtąd Polka, która została carycą Rosji; Rudek – gdzie znajduje się mauzoleum Fredrów i spoczywa największy polski komediopisarz; Nadwórnej – miasta, które było bramą do Gorganów, mekki turystów; Bitkowa – gdzie odkryto wielkie złoża ropy naftowej i gdzie rodziły się fortuny; Rafajłowej – słynnej z walk II Brygady Legionów Polskich; Delatyna – sławnego kurortu z życiodajnymi wodami solankowymi.

Zapraszamy!