Bieżnia lekkoatletyczna na Walce Makoszowy

12.11.2014

12 listopada na obiekcie Walki Makoszowy przy ul. Jaskółczej oddano do użytku bieżnię lekkoatletyczną. Z tej okazji Aktywne Zabrze zorganizowało zawody dla uczniów zabrzańskich szkół.

Inwestycja została zrealizowana w ramach rozbudowy obiektu sportowego przy ul. Jaskółcza 40 w Zabrzu. Służyć będzie amatorom biegania, członkom klubów sportowych oraz studentom Akademii Wychowania Fizycznego. Bieżnia czterotorowa została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Międzynarodowego Zrzeszenia Federacji Lekkie Atletyki(IAAF).
– Obiekt uzupełnia coraz bogatszą bazę rekreacyjno-sportową naszego miasta. Obserwujemy, że bieganie ma coraz więcej zwolenników. W Zabrzu mają oni do dyspozycji nie tylko urokliwe ścieżki leśne, ale także od dziś bieżnię – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
– Zabrzański sport otrzymał wyjątkowy prezent, który z pewnością będzie świetnie spożytkowany. Dziękuję pani prezydent za determinację. To pokazuje, że tam, gdzie się chce, nie ma rzeczy niemożliwych – stwierdził Borys Budka, poseł na Sejm RP, maratończyk.
Zakres prac obejmował m.in.:
– rozbiórkę nawierzchni asfaltowej,
– wykonanie podbudowy w postaci kruszyw filtracyjnych i nośnych,
– ułożenie warstwy konstrukcyjnej w postaci asfaltobetonu,
– wykończenie warstwą nawierzchni sportowej, poliuretanowo-gumowej grubości 13 mm.
Warstwa wierzchnia układana była w dwóch warstwach: elastycznej(nośnej) i użytkowej. Warstwa nośna to mieszanina granulatu gumowego i lepiszcza poliuretanowego. Układanie odbyło się w sposób mechaniczny, następnie natryskowo nakład się warstwę wykończeniową z malowaniem linii i innych oznaczeń. Nawierzchnia obramowana jest obrzeżem betonowym na ławie betonowej. Wody opadowe odprowadzone poprzez odwodnienie liniowe do istniejącej kanalizacji deszczowej.

W ramach bieżni można rozgrywać zawody w zakresie biegów z przeszkodami, biegów przez płotki, biegów krótkodystansowych i długodystansowych. Wykonawcą prac była firma INTERHALL sp. z o.o. Koszt wyniósł 914.107,44 zł. Środki pochodziły z budżetu Miasta Zabrze.