Finał II Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego

31.10.2014

30 października wielkim finałem w Domu Muzyki i Tańca zakończył się II Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu "Multimedialne Spotkania Sztuk". Koncert który odbył się trzeciego dnia festiwalu dyrygował osobiście sam Patron Festiwalu.
 

– To wyjątkowy festiwal, bo wyjątkowy jest jego patron. Profesor Krzysztof Penderecki koncertuje na scenach całego świata, tym razem możemy go podziwiać w naszej śląskiej kongresowej. Bardzo się cieszę, że człowiek, którego kalendarz jest tak wypełniony, znalazł czas, by przyjechać do Zabrza – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

"Z nowego świata dźwięków" multnedialne spotkanie muzyki i tańca miało nowoczesną formułę widowiska taneczno-muzycznego. „Emanacje” na dwie orkiestry Pendereckiego zostały po raz pierwszy wzbogacone choreografią, wizualizacją i grą świateł Daniela Stryjeckiego. Druga część programu obejmowała – "Symfonię z Nowego Świata" Antonina Dvoraka, również opatrzoną wizualizacjami i tańcem. Pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Dyrektora Festiwalu Jerzego Dybała zagrała obchodząca 20-lecie – Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonia Zabrzańska. Na koncercie został zaprezentowany tubafon – gigantyczny instrument perkusyjny zaprojektowany przez Krzysztofa Pendereckiego z rur PCV na którym gra się rakietkami do tenisa stołowego.

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się 25 października w najniżej położonej sali koncertowej w Polsce w Kopalni Guido w Zabrzu 320 metrów pod ziemią. Można było usłyszeć muzyków z Francji, Hiszpanii, Włoch, Holandii, wybitnego perkusistę solowego Martina Grubingera, muzyków Storioni Trio z Holandii. Współpraca z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pozwoliła również zaprezentować młode wschodzące gwiazdy instrumentalistyki. Atrakcyjnym punktem drugiego dnia Festiwalu było spotkanie z Elżbietą Penderecką oraz projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Anny Schmidt „ Droga przez labirynt”. Ponadto w ramach Festiwalu odbyły się przedstawienia multimedialne, projekcje filmowe oraz wystawa fotograficzna.