Otwarcie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka

28.10.2014

28 października odbyła się uroczystość oddania do użytku Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Nowa placówka medyczna mieści się na terenie Szpitala Miejskiego Zabrzu-Biskupicach przy ul. Zamkowej 4.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele WNMP w Biskupicach, której przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Następnie goście udali się na teren nowego szpitala. W uroczystym otwarciu udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, medycyny, a także politycy. W spotkaniu udział wzięła rodzina prof. Starzewskiego, który jest patronem szpitala.

– Oddanie do użytku Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka to ważne wydarzenie dla mieszkańców Zabrza i całego regionu. Dziękuję za zaangażowanie przy realizacji tej oczekiwanej inwestycji. Zarazem życzę, aby w tej placówce medycznej panowała przyjazna dla pacjentów atmosfera, a nowoczesny obiekt gwarantował komfortowe warunki pobytu i pracy – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Na nowy szpital zabrzanie czekali od kilkudziesięciu lat. Centrum cechować się będzie najwyższymi standardami funkcjonowania, a przede wszystkim jakością opieki nad pacjentami. Zależało nam na tym, aby matki mogły rodzić w bardzo dobrych warunkach, mając przy boku bliskich oraz najlepszych lekarzy. Centrum to innowacyjny w skali regionalnej ośrodek wpisujący się w wizerunek Zabrza jako miasta przyjaznego rodzinie. To ośrodek na miarę XXI wieku, gdzie profesjonalnej opiece zdrowotnej towarzyszyć będzie troska o matki oraz najmłodszych mieszkańców naszego miasta i regionu.

– Po 15 miesiącach zgodnie z planem otwieramy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. To jedna z największych inwestycji w ochronie zdrowia finansowana ze środków publicznych w ostatnich latach – stwierdził dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu sp. z o.o. – W dodatku jest to jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków ginekologiczno – położniczych. Tym bardziej cieszę się, że taka placówka powstała na terenie naszego miasta. Ideą Centrum jest kompleksowa opieka nad kobietą od momentu zajścia w ciążę. Pacjentki będą mogły liczyć na szereg udogodnień, które na polskich oddziałach położniczych i ginekologicznych wciąż są nowością, jak choćby konsultacje psychologiczne czy dietetyczne. Istotnym rozwiązaniem będzie też objęcie opieką medyczną ambulatoryjną dzieci urodzonych w naszym szpitalu do 3 miesiąca ich życia. Równie nowatorskie jest otwarcie w ramach tej inwestycji Śląskiego Centrum Laparoskopowego Leczenia Endometriozy.

 Koszt budowy szpitala wyniósł 41 mln zł. Wykonawcą prac była firma Warbud. Pierwsi pacjenci trafią do nowej placówki od listopada. W tym gronie znajdą się Sandra i Grzegorz Jakubowscy z Zabrza, których rodzina powiększy się w styczniu.