Dizajn po ślonsku – nowa wystawa w muzeum

13.10.2014

16 października o godz. 17.00 w Galerii "Café Silesia" obędzie się otwarcie wystawy, promującej dizajn, kulturę i gwarę naszego regionu.

W programie m.in. koncert Jana "Kyksa" Skrzeka. „Dizajn po ślonsku” to wystawa prezentująca prace młodej projektantki z Rudy Śląskiej – Moniki Kudełko, która jest entuzjastyczną propagatorką Śląska. Propagowanie naszego regionu jako nowoczesnej „małej ojczyzny”, która nie zatracając dawnego klimatu i poszanowania dla tradycji jest współczesnym rozwijającym się organizmem daje w pracach Moniki Kudełko bardzo udany efekt.
Nie ma w jej pracach dymiących kominów stereotypowo kojarzących się ze Śląskiem. Jest natomiast postać „śląskiej muter” – matki, która jest ostoją śląskiego domu. Jest także uosobieniem wartości ważnych w naszym regionie.
Dizajnerka wpada na coraz to nowe koncepty związane z gwarą. Opracowanie plakatów filmowych i opatrzenie ich tytułami po śląsku to w niezwykle lekkiej i przystępnej formie lekcja „śląskiej godki”. Na naszej wystawie będzie można zobaczyć i plakat „Haja we kosmosie”, i złote myśli „śląskiej muter” i T-shirty z nadrukami o tematyce śląskiej. Będzie można także kupić koszulkę, plakat czy jakiś drobiazg, jako pamiątkę z wystawy.
W trakcie trwania wystawy prowadzone będą lekcje dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, propagujące „godkę śląską” w formie zabaw i gier.