Zabrzanie wybiegali drugie miejsce

09.10.2014

W tym roku mieszkańcy Zabrza po raz drugi mogli wziąć udział w programie charytatywnym Honorowy Dawca Energii Fortum, który pozwala na wspieranie potrzebujących dzieci poprzez aktywności fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Podsumowanie akcji zaplanowano na 11 października na godz. 12.00 na terenie Kąpieliska Leśnego w Maciejowie.

 

Zabrzanie aktywnie włączyli się do akcji i w jej trakcie przebyli ponad 102 tysiące kilometrów, co zapewniło im drugie miejsce w ostatecznej klasyfikacji miast. Dzięki ich zaangażowaniu Fundacja Dobrzy Ludzie Dzieciom otrzyma od Fortum 30 tysięcy złotych. Fundacja przeciwdziała i zapobiega wykluczeniu społecznemu. Pomoc otrzymają trzy osoby:
– Nicole Saban – ma 16 lat. Jest uczennicą Szkoły Plastycznej w Zabrzu. Zmaga się również z poważną chorobą i potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Cierpi ona na rdzeniowy zanik mięśni. Pierwsze objawy tej choroby pojawiły się, kiedy miała 1,5 roku. W pierwszej klasie szkoły podstawowej potrafiła jeszcze zrobić parę kroków, później przestała chodzić jest przykuta do łóżka rehabilitacyjnego. Nicole od zawsze lubiła malować. Aby mogła rozwijać swoją pasję, konieczne są pieniądze na rehabilitację.
Pomoc trafi także do córek z rodziny zastępczej prowadzonej przez Panią Izabelę Ziarkowską
– Magda Okaj – ma 2 latka, dziewczynka cierpi na zespół wad genetycznych, zespół krótkiego jelita, ma zniszczony przewód pokarmowy tzw. aganglionoza (karmienie poza jelitowe), dziewczynka nie posiada prawej nerki, cierpi też na niedosłuch obustronny.
– Maria Sabrańska – ma 5 lat. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę i wodogłowie.

Tegoroczna edycja akcji Honorowy Dawca Energii Fortum trwała od 5 kwietnia do 30 września. W tym czasie wzięło w niej udział 700 mieszkańców, którzy łącznie przebyli ponad 102 tysiące kilometrów. Pozwoliło to na wytworzenie niemal 5 megawatogodzin energii. Taka ilość umożliwiłaby przejechanie 34 tysięcy kilometrów samochodem elektrycznym lub pozwoliła żarówce LED świecić przez 54 lata! Najpopularniejszą dyscypliną wybieraną przez honorowych dawców energii z Zabrza była jazda na rowerze.

– Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim zabrzanom za wielkie zaangażowanie i pogratulować im zajęcia drugiego miejsca w ostatecznej klasyfikacji. Jestem przekonana, że w kolejnej edycji programu jeszcze bardziej się zmobilizujemy i powalczymy o fotel lidera. Należy jednak pamiętać, że największymi zwycięzcami programu są potrzebujący, którzy uzyskają realną pomoc finansową – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrza, która objęła akcję swoim patronatem.

– W tegorocznej edycji programu mieszkańcy wszystkich miast-uczestników przebyli łącznie prawie 370 tysięcy kilometrów i wytworzyli dzięki temu ponad 18,5 megawatogodzin pozytywnej energii. Oznacza to, że zebraliśmy ponad sześciokrotnie więcej energii niż w zeszłym roku. Co więcej, aplikację HDEF uruchamiano średnio 250 razy dziennie. Gorąco dziękujemy wszystkim za aktywny udział w naszej inicjatywie! – mówi Daria Sulgostowska, koordynatorka akcji Honorowy Dawca Energii Fortum.

W ramach zabrzańskiej edycji HDEF pomoc finansowa trafi do Fundacji Dobrzy Ludzie Dzieciom, która przeciwdziała i zapobiega wykluczeniu społecznemu. Dzięki świetnej postawie mieszkańców Zabrza trafi do niej 30 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na udzielenie bezpośredniej pomocy rodzinom zagrożonym tym zjawiskiem oraz ich aktywizację społeczną w formie warsztatów i programów edukacyjnych.

Honorowy Dawca Energii Fortum to akcja charytatywna, odbywająca się w pięciu polskich miastach: Bytomiu, Częstochowie, Płocku, Wrocławiu i Zabrzu. Ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym dzieciom. Jest skierowana zarówno do osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem.
 

Ostateczne wyniki programu są dostępne pod adresem:
https://www.honorowydawcaenergii.fortum.pl/ranking-miast