Święto Miasta

29.09.2014

W dniach 27-28 września Zabrze świętowało kolejną rocznicę nadania praw miejskich. Tradycyjnie w mieście zorganizowano wiele atrakcji.

W sobotę odbyły się Skarbnikowe Gody. Barwna parada przeszła ulicą Wolności do parku im. Poległych Bohaterów, gdzie zorganizowany został Piknik Rodzinny. W kawalkadzie jak co roku uczestniczyli samorządowcy, uczniowie, przedstawiciele organizacji i instytucji miejskich, a także delegacje zagraniczne z miast partnerskich m.in.: z Trnawy, Lund, Essen, Seclin i Sangerhausen. Z kolei w parku na mieszkańców czekało wiele atrakcji – występy artystyczne, muzyczne oraz konkursy. Gwiazdą wieczoru był zespół Łąki Łan.

Natomiast w niedzielę odbył się koncert galowy, będący zwieńczeniem obchodów 92. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Dom Muzyki i Tańca wypełnił tłum gości. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a towarzyszyły jej gwiazd Teatru ROMA. Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele świata kultury i nauki, biznesu oraz delegacje miast zaprzyjaźnionych z Zabrzem.

– Ogromnie się cieszę, że po roku ponownie możemy się spotkać na kolejnych urodzinach Zabrza. Mamy wiele powodów do radości i do dumy. Cieszymy się, że są z nami przyjaciele Zabrza- przedstawiciele miast partnerskich oraz coraz liczniej przybywający goście z kraju i zagranicy. Uczestniczymy w rozwoju naszego miasta, które z każdym dniem staje się coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców, inwestorów i turystów. To efekt zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji podejmujących przedsięwzięcia wyzwalające potencjał tkwiący we wspaniałych ludziach, którzy mieszkają, uczą się lub pracują w Zabrzu. Mieszkańcom i naszym gościom życzę byśmy mogli nadal być dumni z naszego miasta. Byśmy z ogromnym sercem realizowali to, czego się podejmujemy – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W trakcie jubileuszowego wieczoru wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Otrzymali je:
– Pani Arlena Różycka-Gałązka – dyrygent Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego Resonans con tutti im. Norberta Kroczka;
– Pan Czesław Blicharski – Kustosz Pamięci Narodowej;
– Pani Jadwiga Rodowicz-Czechowska – Ambasador RP w Japonii;
– Kabaret „I…c.d.n.” – kabaret szkolny działający nieprzerwanie od 1970 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu.

Prezydent Zabrza wręczyła także wyróżnienia w dziedzinie Nauki i Medycyny oraz Gospodarki i Przedsiębiorczości. Otrzymali je Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu, prof. dr hab.n.med. Bogusław Maciejewski dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach oraz firma Hotele Diament S.A.