Europejski Dzień Prostaty – 15 września

15.09.2014

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology – EAU).

Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. Najczęstsze choroby prostaty to: łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego i rak prostaty.
Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pod względem najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn, atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45 roku życia. Do najczęściej wymienianych czynników ryzyka zalicza się wiek pacjenta oraz uwarunkowania genetyczne. Wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium zaawansowania daje szansę na całkowite wyleczenie.

W ramach programów zdrowotnych dofinansowanych z budżetu miasta od października realizowane będą badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego, na które zapraszamy panów – mieszkańców Zabrza w wieku 40 – 75 lat. Badania będą realizowane w przychodniach: REVITAMED, OPIFER i FUNDACJI UNIA BRACKA. O terminach badań przychodnie poinformują w stosownych ogłoszeniach.