Ojcowskie wydarzenie roku

08.09.2014

Jak być ojcem, przy którym inni czują się bezpiecznie? Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w domu, w szkole, w Internecie czy na ulicy? Tym i innym podobnym pytaniom poświęcone było FORUM „BEZPIECZEŃSTWO I TROSKA” – spotkanie ojców z całego kraju, a także zagranicy, które odbyło się w Zabrzu w sobotę 6 września.

Fora Tato.Net to największe tego typu spotkania ojców w Polsce. Odbywały się już w Lublinie (2004), Głogowie (2005), Lwowie (2006), Warszawie (2010) oraz Krakowie (2013).

W tym roku organizatorzy Fundacja Cyryla i Metodego oraz Miasto Zabrze zaprosili do Kopalni Sztuki ok. pół tysiąca mężczyzn. Tegoroczne Forum poświęcone było zadaniom ojca związanym z troską o bezpieczeństwo rodziny w sferze fizycznej, materialnej, psychicznej i duchowej. Uczestnicy odkrywali źródła poczucia bezpieczeństwa ojca, a jednocześnie poznawali możliwości przeciwdziałania zagrożeniom na jakie dzieci mogą być narażone aktualnie w domu, w szkole, na ulicy czy poprzez Internet. Zostali też wyposażeni w pakiet „ojcowskich narzędzi” – zestaw materiałów i publikacji, które pomogą im w opracowaniu własnej, domowej polityki bezpieczeństwa. Kompetentną wiedzą podzielili się eksperci z Polski i ze świata, m.in.: prof. Xavier Lacroix (Francja), O. Vasile Mihoc (Rumunia), Steve Wilson z National Center for Fathering (USA).

– Tato.net jest inicjatywą upowszechniającą społecznie cenny wzorzec ojca. Bowiem tylko silna rodzina zapewnia warunki do właściwego wychowania młodego pokolenia dając poczucie bezpieczeństwa wynikające z autorytetów i tradycji – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik prezydent Zabrza.

W spotkaniu wzięli udział specjaliści z zakresu zabezpieczeń internetowych, przeciwpożarowych i pierwszej pomocy przedmedycznej. Tato.Net to jedyna polska organizacja skierowana do ojców, która posiada własne zaplecze naukowe. Organizacja czerpie zarówno z dorobku krajowych socjologów i psychologów jak i zagranicznych ekspertów w dziedzinie badań nad rodziną, a szczególnie nad rolą ojca w rodzinie i społeczeństwie.

Całodzienne Forum Tato.Net w Kopalni Sztuki zakończyła poprowadzona przez Jana Pospieszalskiego gala, w czasie której zagrał zespół TransKapela. Z okazji 10-lecia Tato.Net wręczone zostały cztery statuetki MAX-a osobom i instytucjom zaangażowanym w tworzenie kultury odpowiedzialnego ojcostwa. Nazwa wyróżnienia nawiązuje do św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za Franciszka Gajowniczka, myśląc o jego rodzinie.
Laureatami nagrody są: Robert Friedrich, muzyk, twórca zespołu 2Tm2,3, pomysłodawca Arki Noego, obecnie tworzący formację Luxtorpeda, który w czasie forum opowiadał o swojej rodzinie i uczeniu się ojcostwa; Narodowe Centrum na rzecz Ojcostwa w Stanach Zjednoczonych, które reprezentuje Steve Wilson; ojcowie ze Słowiańska, w imieniu których statuetkę otrzymał Petr Dudnik; oraz miasto Zabrze za zainteresowanie tematem ojcostwa i wsparcie w organizowaniu różnych spotkań dla ojców.
Petr Dudnik jest ojcem ośmiorga dzieci, w tym sześcioro jego pociech jest adoptowanych. Mieszka w Słowiańsku, prowadzi programy przygotowujące do małżeństwa. W czasie obecnych działań wojennych na wschodzie Ukrainy pomógł ewakuować z tej strefy 6 tysięcy dzieci, kobiet i osób starszych.

W czasie 10 lat Inicjatywa Tato.Net. zorganizowało 5 międzynarodowych konferencji, 30 klubów ojców i 350 warsztatów w blisko 170 miastach. Uczestniczyło w nich 6700 osób. Tato.Net. przygotowano 6 autorskich programów, z których największą popularnością cieszyło się „7 sekretów efektywnego ojcostwa”.

„Przez 10 lat udało nam się stworzyć organizację o charakterze i zasięgu międzynarodowym. Sami opracowujemy i weryfikujemy najnowsze wyniki badań oraz podejmujemy działania w celu ich prezentacji i praktycznego wdrożenia” – przekonuje Dr Dariusz Cupiał. Na koncie ośrodka są m.in. publikacje analityczno-badawcze jak „Ojcostwo wobec wyzwań współczesności” oraz „Ojcostwo dzisiaj”.