Światło dla Pokoju

01.09.2014

W 75. rocznicę tzw. prowokacji gliwickiej zorganizowane zostały uroczystości, w których udział wzięła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W gliwickiej katedrze, a następnie pod zabytkową wieżą Radiostacji spotkali się samorządowcy, przedstawiciele Konferencji Episkopatów Niemiec i Polski, a także mieszkańcy regionu. Podczas mszy świętej o zachowanie pokoju i sprawiedliwości, którą koncelebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, homilię wygłosił kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

– To, co w czasie II wojny światowej wyszło z Niemiec, wstrząsa do dnia dzisiejszego; musimy walczyć z izolacją i nacjonalizmem – powiedział kard. Reinhard Marx – II wojna światowa odzwierciedliła wszelkie przerażające wyobrażenia, jakie kojarzymy z wojną. Dopuszczono się upodlenia, przemocy i całkowitego zniszczenia. Dotknięci stoimy przed tą rzeczywistością, że w czasie wojny ówczesny Kościół niemiecki nie potępił tego aktu – powiedział podczas homilii niemiecki hierarcha.

W uroczystościach udział wzięli także biskup Wolfgang Ipolt z Görlitz, biskupi trzech diecezji tworzących metropolię katowicką: abp Wiktor Skworc, bp Paweł Stobrawa z Opola oraz biskupi gliwiccy Jan Kopiec, Gerard Kusz i bp senior Jan Wieczorek. Przybył również ks. Marian Niemiec, biskup-elekt diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Prezydenta RP reprezentował Zbigniew Włosowicz, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Uczestnicy wieczornego spotkania pod wieżą Radiostacji wysłuchali ekumenicznej medytacji na temat pokoju i pojednania, którą poprowadzili katolicki biskup niemiecki i polski, biskup ewangelicki i przedstawiciel gminy żydowskiej. Po medytacji uczestnicy zapalili znicze pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Widnieje na niej napis: 1939-1945-1995 PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI. W tym samym momencie wieża Radiostacji została podświetlona na biało-czerwono. Uroczystość uatrakcyjnił występ pianisty Wojciecha Waleczka i skrzypka Wojciecha Proniewicza. Spotkanie poprowadził Zbigniew Stryj, aktor Teatru Nowego w Zabrzu.

Źródło: PAP, www.gliwice.eu
Fot. K. Krzemiński