Wspólnie przeciw białaczce

11.08.2014

Miasto Zabrze nawiązało współpracę z Fundacją DKMS. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. 24 sierpnia w Zabrzu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca. Akcja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego. Następnie po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi zostaje pobrane 4ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie.

Rejestracja potencjalnych dawców odbywa się będzie 24 sierpnia w następujących miejscach:

1. Szkoła Podstawowa nr 25 im. Jana Pawła II
Adres: Kotarbińskiego 18, Zabrze
Godziny: 10:00 – 16:00

2. Dom Parafialny przy kościele pw. św. Anny
Adres: 3 Maja 18, Zabrze
Godziny: 9.00-15.00

3. Rzymsko-Katolicka Parafia NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence
Adres: dr Jordana 84, Zabrze
Godziny: 9.00-15.00

4. Kościół św. Wojciecha
Adres: Jana Heweliusza 4, Zabrze
Godziny: 9:00 – 13:00 oraz 17:00 – 19:00

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 533 000 (czerwiec 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 231 (czerwiec 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.