Prelekcja pt. „Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa świata”

15.07.2014

Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza 17 lipca br. o godz. 17.00 do sali witrażowej, gdzie odbędzie się wykład pt: "Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa świata".

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe od połowy XIX wieku były kluczowym elementem systemu transportowego w okręgu przemysłowym. Przez ponad 100 lat górnośląska „rosbanka” zwiększała przewozy i była dochodowa. Aktualnie pociągi turystyczne kursują w sezonie regularnie na historycznej trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Dogodne połączenie centrów górnośląskich miast z miejscami atrakcyjnymi turystycznie zapewniają przystanki ulokowane obok Dolomitów Sportowej Doliny w Bytomiu-Suchej Górze, Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych i Sztolni w Tarnowskich Górach-Reptach oraz Zalewu Chechło-Nakło w Miasteczku Śląskim. Referat wygłosi Jakub Halor, doktor nauk ekonomicznych, entuzjasta i promotor historii transportu górnośląskiego, jeden z członków-założycieli Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.