Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na spotkanie z dr Aleksandrą Namysło

13.06.2014

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na spotkanie z dr Aleksandrą Namysło z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która wygłosi wykład pt.: „Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim 1949-1970”.

Spotkanie odbędzie się w ramach finisażu wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim 1949-1970” we wtorek, 24.06.2014 o godz. 17.30 – wstęp wolny
Muzeum Miejskie w Zabrzu, Galeria Café Silesia”, ul. 3 Maja 6

Wystawa została przygotowana przez: OBEP IPN w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Fundację Brama Cukermana i Ghetto Fighters’ House Museum.
Celem wystawy jest m.in. przywrócenie pamięci o losach społeczności żydowskiej po II wojnie światowej. Prezentacja ukazuje różne aspekty odradzania się społeczności żydowskiej po holokauście oraz powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski, głównie do Izraela, Niemiec czy Szwecji.

Całość ilustrowana bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighters’ House Museum, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz oddziałów TSKŻ z Katowic, Bielska, Częstochowy i ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych. Ekspozycja dostępna do 26 czerwca 2014 r.

Projekt „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970" został wyróżniony w ramach XXXIV konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sibilla 2013. Nagroda jest przyznawana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.