Zabrze przestrzenią rozwoju

Światowy Dzień Bez Tytoniu

30.05.2014

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data w kalendarzu aktywności promujących zdrowy styl życia. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu. Co roku WHO koncentruje się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu.
 

Tegoroczne hasło obchodów to „Podnoszenie podatków od tytoniu”.

Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia. Jeśli nie będziemy działać, przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.

Ostatecznym celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.
W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Zabrzu w dniu dzisiejszym odbędzie się konferencja dla młodzieży zorganizowana we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Gliwicach, którą poprowadzą specjaliści z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie Oddział w Gliwicach.