Zabrze przestrzenią rozwoju

XXI Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna

29.05.2014

 

29 maja w Multikinie w Zabrzu rozpoczęła się XXI Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna przygotowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca. W tym roku wydarzenie wpisuje się w jubileusz 30-lecia zabrzańskiej kardiologii.

Tematem tegorocznej konferencji, w której biorą udział wybitni specjaliści z calej Polski, są ,,Postępy w Rozpoznawaniu i Nowoczesnym Leczeniu Chorób Serca, Płuc i Naczyń”. Prof. Marian Zembala, dyrektor SCCS oraz prof. Lech Poloński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego otwierając konferencję wspomnieli o twórcach zabrzańskiej kardiologii. Przytoczyli sylwetkę dr Lilii Goldstein – wybitnego kardiologa dziecięcego, twórczyni nowoczesnej łódzko-zabrzańskiej szkoły kardiologii dziecięcej oraz profesora Stanisława Pasyka, wybitnego polskiego kardiologa, którego doświadczenie zawodowe wyniesione z krakowskiej i amerykańskiej kardiologii było dalej odważnie rozwijane w Zabrzu. Jego szczególnym wyrazem było wprowadzenie po raz pierwszy w Polsce nowego modelu leczenia zawału serca – zastąpienie mało skutecznej trombolizy angioplastyką wieńcową. Przypomnieli sylwetkę profesora Jana Wodnieckiego, który w sposób bardzo życzliwy i harmonijny w trudnych czasach niedostatku i wyrzeczeń dbał, aby rozwojowi kardiologii towarzyszyła zawsze dobra współpraca z kardiochirurgami. Sukcesy zabrzańskiej kardiologii to sukces przede wszystkim ludzi i podejmowanych przez nich wyzwań klinicznych, naukowych, organizacyjnych, szkoleniowych, wdrażanych innowacyjnych metod leczenia w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii dorosłych i dzieci oraz prowadzonych prac badawczych i wdrożeniowych.
– Szczycimy się tym, że w Zabrzu, kolebce Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, uznani specjaliści podejmują najambitniejsze wyzwania, których efekty przywracają zdrowie pacjentom, niejednokrotnie ratując ich życie – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Dorobek odbywających się w naszym mieście od dwudziestu jeden lat konferencji budzi powszechny szacunek. Efekty naukowe i medyczne oraz prestiż tego wydarzeni gromadzi najwybitniejszych kardiologów, kardiochirurgów, transplantologów i anestezjologów.
W tym roku organizatorzy polecają cztery sesje plenarne. To wizytówka naukowa konferencji, dokumentująca postęp, jaki dokonał się w nauce i nowoczesnej medycynie sercowo-naczyniowej – prezentowany w obszarze hybrydowego leczenia schorzeń serca (I Sesja Plenarna ), medycyny regeneracyjnej (II Sesja Plenarna), nanotechnologii w medycynie sercowo-naczyniowej (III Sesja Plenarna ) i postępów w zakresie diagnostyki i terapii zakrzepicy naczyń (IV Sesja Plenarna). Wykładowcami w tych sesjach będą światowi i polscy eksperci, reprezentujący medycynę, biofarmację, bioinżynierię i nauki podstawowe, bowiem współgospodarzami tegorocznej konferencji są, obok Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, także Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska i Kardio-Med Silesia, czyli Śląskie Centrum Nowych Technologii i Wdrożeń w Medycynie Sercowo-Naczyniowej w Zabrzu.