Dzień Samorządu Terytorialnego

28.05.2014

27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Upamiętnia on pierwsze demoktaryczne wybory do rad gmin i miast, które odbyły sie w 1990 roku. Z tej okazji w Zabrzu zorganizowane zostało spotkanie samorządowców, pracowników spółek i jednostek miejskich oraz przedstawicieli oświaty.

– 25 lat temu pierwsze wolne wybory otworzyły drogę to tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego. Zyskaliśmy wiarę we własne siły oraz przekonanie, że sami możemy zmienić nasze miasta, regiony oraz cały kraj. Z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że wspólnymi siłami osiągnęliśmy sukces – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Dzień Samorządu Terytorialnego skłania do refleksji. Przypomina o tym, jak ogromny wysiłek włożyliśmy w to, aby móc dziś cieszyć się wolnością i żyć w zupełnie innej rzeczywistości. Jest to także odpowiedni moment, aby podziękować za zaangażowanie. W procesie zrównoważonego rozwoju Zabrza biorą udział różne grupy społeczne. Choć na pozór wydaje się, że Dzień Samorządowca odnosi się tylko do urzędników, to warto zwrócić uwagę na to, każdy z nas przyczynia się do zmiany otoczenia i kształtowania nowego wizerunku Zabrza. Podejmując codziennie obowiązki zawodowe, włączając się w pracę na rzecz szkoły, przedszkola czy dzielnicy, czy też działając w organizacji pozarządowej.