Hala Nowych Technologii w Zabrzu

13.05.2014

13 maja w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu odbyła się uroczystość otwarcia Haas Technical Education Center Haas Factory Outlet w Hali Nowych Technologii, która mieści się w budynku CKPiU w Zabrzu.

Haas Factory Outlet i Haas Technical Education Centrum to najnowsze w Polsce placówki edukacyjno-demonstracyjne obrabiarek sterowanych numerycznie firmy Haas Automation. Haas Automation to świaowy lider nowych technologii w budowie maszyn. O firmie opowiedział Gene Haasa, właściciel Haas Automation. W spotkaniu udział wzięli także Alain Reynvoet, dyrektor zarządzający Haas Automation oraz Maciej Śmigrodzki, prezes zarządu Abplanalp Consulting. Prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego opowiedział o roli innowacyjności w rozwoju gospodarki i nauki. 
Z kolei Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza zaprezentowała działania sprawiające, ze Zabrze staje się ośrodkiem nowoczesnych technologii i innowacyjności. – Miasto Zabrze podejmuje kroki mające na celu pozyskanie partnerów wspierających kształcenie zawodowe. Dzięki temu nasza młodzież otrzymuje szansę na zdobycie doświadczenia – powiedziała prezydent Zabrza.
– Dzięki tak dobrze wyposażonemu warsztatowi maszynowemu wielu uczniów z Zabrza i innych miejscowości może brać udział w regularnych szkoleniach z obsługi i programowania narzędzi maszynowych. Możemy teraz udostępnić naszym nauczycielom najlepsze możliwe narzędzia do nauki uczniów i pracowników, które zapewnią im większą szansę na odniesienie sukcesu w karierze zawodowej – podkreślił Ryszard Gruca, dyrektor CKPiU.
– Wspieranie systemu edukacji poprzez tworzenie HTEC pokazuje uczniom i studentom, że dzisiejsza branża obróbki mechanicznej jest bardzo nowoczesną dziedziną, pełną pasjonujących i dobrze płatnych stanowisk pracy. Nasza oferta obejmuje także urządzanie obiektów edukacyjnych HTEC oraz pakiet motywacyjny dla studentów obejmujący odzież, monitory oraz materiały edukacyjne. Wszystko to ma na celu utworzenie wspaniale wyglądającego i inspirującego miejsca do nauki
– podkreśla Paweł Matejak – Dyrektor Zarządzający Haas w Abplanalp Consulting.
Przypomnijmy, że 29 listopada 2013 roku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu podpisało umowę o współpracy z firmą Abplanalp Consulting. Współpraca polegać będzie na utworzeniu na terenie miasta Centrum Szkoleniowego HAAS (HTEC) oraz Haas Factory Outlet (HFO). Celem jest:
• stworzenie uczniom/słuchaczom zabrzańskich szkół i placówek oświatowych możliwości kształcenia się w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, maszyn, narzędzi i materiałów światowego producenta HAAS,
• podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjno-prezentacyjnych dla uczniów i lokalnego środowiska przedsiębiorców,
• propagowania wiedzy na temat urządzeń firmy HAAS,
• współpraca w pozyskiwaniu środków zewnętrznych w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia.