Dzień Strażaka

09.05.2014

8 maja w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. Podczas uroczystego apelu nadbryg. Marek Rączka, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz st. bryg. Jacek Kycia, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, wręczyli strażakom i działaczom społecznym awanse zawodowe, odznaczenia i wyróżnienia.

Osobom, których wiedza i doświadczenie może być pomocna dla strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych zostały wręczone dokumenty potwierdzające ustanowienie ekspertami PSP. Wyróżnienia jako instytucje wspierające zabrzańską Straż Pożarną otrzymali Voigt Sp. z o.o. i Browary Górnośląskie w Zabrzu. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, samorządu i spółek miejskich, służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni sympatycy Straży Pożarnej. Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza złożyła życzenia i podziękowania zabrzańskim strażakom – Troska o bezpieczeństwo mieszkańców to jedno z najważniejszych zadań stojących przed samorządem. Cieszę się, że w tym zakresie podejmujemy ścisłą współpracę na wielu płaszczyznach. Dzień Strażaka to szczególna okazja, aby serdecznie podziękować za ofiarną i pełną poświęcenia służbę. Również st. bryg. Jacek Kycia, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu zwrócił uwagę na współpracę samorządu zabrzańskiego z Strażą Pożarną – Środki z budżetu miasta przekazane na wyposażenie pozwalają skutecznie realizować powierzone zadania. Ważne jest dla nas, aby strażacy posiadali nowoczesny sprzęt, który może być wykorzystany w chwilach zagrożenia życia bądź mienia.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, wyróżniony został Krzysztof Grabowiec – na co dzień rzecznik komendy i kierownik wydziału kontrolno-rozpoznawczego.
Awansowani
st. str. Daniel Budny
st. str. Piotr Wilkin
st. ogn. Marek Orłowski
mł. ogn. Adam Dmuchowski
mł. ogn. Adam Janus
mł. ogn. Sławomir Kida
mł. ogn.Grzegorz Vorreiter
st. sekc. Błażej Bioly
st. sekc. Roman Gabryszewski
st. sekc. Adam Herbuś
st. sekc. Adrian Noga
st. sekc. Marcin Ratajczak
st. sekc. Artur Rychlik
asp. sztab. Dariusz Lis
st. asp. Adam Marszolik
mł. bryg. Krzysztof Grabowiec
kpt. Wojciech Strugacz
bryg. Kamil Kwosek
Odznaczeni
Srebrna Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
mł. kpt. Piotr Halemba
st. ogn. Marek Ziółkowski
Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej
st. ogn. Krzysztof Buszka
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
asp. sztab. Adam Ruciński
st. ogn. Krystian Szwajnoch
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
mł. ogn. Tomasz Dorożyński
Dodatkowo st. ogn. Andrzej Nierobisz zostanie uhonorowany dyplomem Komendanta Głównego PSP.