Europejski piknik na Placu Teatralnym w Zabrzu

01.05.2014

1 maja na Plac Teatralny w Zabrzu w ramach obchodów 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbył się piknik „Radosna Europa”.

Podczas pikniku „Radosna Europa” zorganizowano liczne konkursy dla dzieci, zabawy i happening „Europejskie puzzle”.

W czasie pikniku „Radosna Europa” odbył się również zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 w Zabrzu, piknik kulinarny „Smaki Europy”, odwiedzający mogli spróbować dań pochodzących z różnych krajów Unii – m.in. Chorwacji, Grecji, Rumunii czy Belgii.

Co więcej, w tym samym dniu kursował tramwaj „Podróż po Europie”. O godzinie 16:00 wyruszył on w podróż z Placu Wolności na Zaborze, a później kolejno na Mikulczyce oraz Makoszowy, po czym powrócił na Plac Teatralny. Na jego pokładzie można było zwiedzić wystawę o tym samym tytule, która prezentowała wybrane państwa Unii Europejskiej z nieznanej wcześniej strony.

Na zakończenie uczestnicy imprezy zostali uwiecznienieni (tak jak dziesięć lat temu) na pamiątkowym zdjęciu.

Szczególne podziękowania dla :
Przedszkola nr 28- za spektakl Janoscha, Przedszkola nr 19, Przedszkola nr 3 – za występ Aleksandry Adamus po włosku, Szkoły Podstawowej nr 14 – za występ Mileny Maciak po francusku, Szkoła Podstawowa nr 36, III LO, Zespołu Szkół nr 2 – za wystawę zdjęć zrobionych przez uczniów Szkoły w ramach programu COMENIUS, Zespołu Szkół nr 13 – za stoiska „Smaki Europy” – kuchnie europejskie, Teatru Nowego w Zabrzu oraz Restauracji Violinowa Gospoda.
 

Organizatorami imprezy byli m.in.: Urząd Miejski w Zabrzu, Stowarzyszenie Kalter Kulturalny, Studio Artsytyczne Maciej, Teatr Obecności oraz MOSiR w Zabrzu.