Zabrze przestrzenią rozwoju

Honorowy Dawca Energii Fortum 2014

21.03.2014

Rusza kolejna edycja programu charytatywnego pn. Honorowy Dawca Energii Fortum. Inicjatywa pozwala na wspieranie potrzebujących dzieci poprzez aktywności fizyczne, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Udział w akcji jest bezpłatny i wymaga jedynie ściągnięcia prostej w obsłudze aplikacji mobilnej.

 

Honorowy Dawca Energii Fortum to trwająca od 5 kwietnia do 30 września akcja charytatywna, odbywająca się w pięciu miastach: Zabrzu, Bytomiu, Częstochowie, Płocku i Wrocławiu. Ma na celu promocję aktywnego trybu życia oraz pomoc potrzebującym dzieciom. Jest skierowana zarówno do osób aktywnych fizycznie, jak i tych, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem.
– Kolejna edycja programu Honorowy Dawca Energii Fortum stanowi świetną okazję do poprawy kondycji fizycznej i zadbania o własne zdrowie. Równocześnie jest także szansą na okazanie serca innym ludziom i wsparcie najbardziej potrzebujących. Jestem przekonana, że mieszkańcy Zabrza po raz kolejny wykażą się dużym zaangażowaniem i poprawią nasz wynik z zeszłego roku – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrza, która objęła akcję swoim patronatem.
Zabrzanie w zeszłorocznej edycji programu HDEF zajęli trzecie miejsce z łącznym wynikiem ponad 14 500 przebiegniętych kilometrów. W przeliczeniu wyprodukowali prawie 830 kilowatogodzin energii, a ich wspólny wysiłek przełożył się na darowiznę w wysokości 20 000 złotych na rzecz Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Pieniądze zostały przeznaczone na rehabilitację ruchową, logopedyczną oraz zajęcia specjalistyczne jednego z podopiecznych fundacji, który choruje na padaczkę lekoodporną.
Osoby, które poszukują dodatkowej motywacji do uprawiania sportu lub chciałyby uzyskać fachowe porady dotyczące aktywności sportowej mogą wziąć udział w specjalnych treningach, przygotowanych przez Stowarzyszenie Aktywne Zabrze, które jest partnerem akcji HDEF.
– Na udziale w prowadzonej przez nas akcji mieszkańcy mogą zyskać podwójnie. Po pierwsze zmobilizować się do wysiłku fizycznego, po drugie wesprzeć lokalną organizację charytatywną. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że w HDEF nie ma przegranych, niezależnie od wyniku każda z wybranych organizacji działających w miastach uczestniczących w akcji, otrzyma od nas wsparcie finansowe. Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w naszej inicjatywie! – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.
Aby dołączyć do akcji wystarczy ściągnąć darmową aplikację mobilną oraz wybrać miasto (Bytom, Częstochowa, Płock, Wrocław, Zabrze) oraz aktywność sportową (nordic walking, bieganie, rower). W czasie treningu, włączona aplikacja HDEF zlicza przemierzone kilometry, które automatycznie przelicza na wytworzoną energię. Przez cały czas trwania akcji kolejne porcje wyprodukowanej energii, liczonej w watogodzinach, są sumowane zarówno dla osób indywidualnych jak i całych miast. Kiedy liczniki energii zostaną zatrzymane, Fortum przekaże darowiznę na cele charytatywne w każdej z 5 lokalizacji. Wysokość darowizny uzależniona będzie od miejsca w rankingu Miast, czyli ilości energii wyprodukowanej przez osoby wspierające dane miasto. W ramach zabrzańskiej edycji HDEF pomoc finansowa trafi do Fundacji Dobrzy Ludzie Dzieciom, która przeciwdziała i zapobiega wykluczeniu społecznemu. Środki uzyskane w ramach programu zostaną przeznaczone na udzielenie bezpośredniej pomocy rodzinom zagrożonym tym zjawiskiem oraz ich reintegrację poprzez aktywizację społeczną w formie warsztatów i programów edukacyjnych. Pomoc otrzymają trzy osoby:
– Nicole Saban – ma 16 lat. Jest uczennicą Szkoły Plastycznej w Zabrzu. Zmaga się również z poważną chorobą i potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Cierpi ona na rdzeniowy zanik mięśni. Pierwsze objawy tej choroby pojawiły się, kiedy miała 1,5 roku. W pierwszej klasie szkoły podstawowej potrafiła jeszcze zrobić parę kroków, później przestała chodzić jest przykuta do łóżka rehabilitacyjnego. Nicole od zawsze lubiła malować. Aby mogła rozwijać swoją pasję, konieczne są pieniądze na rehabilitację.
Dwóch córek z rodziny zastępczej prowadzonej przez Panią Izabelę Ziarkowską
– Magda Okaj – ma 2 latka, dziewczynka cierpi na zespół wad genetycznych, zespół krótkiego jelita, ma zniszczony przewód pokarmowy tzw. aganglionoza (karmienie poza jelitowe), dziewczynka nie posiada prawej nerki, cierpi też na niedosłuch obustronny.
– Maria Sabrańska – ma 5 lat. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę i wodogłowie.