Zabrze przestrzenią rozwoju

Wystawa malarska Antoniego Cygana

03.03.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od 8 marca 2014 r. w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia będzie można zwiedzać jubileuszową wystawę, związaną z 25-leciem pracy twórczej artysty pt. „Antoni Cygan. Malarstwo 1989-2014”. Honorowy Patronat nad wystawą objęli Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik, i Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godzinie 18.00 w Galerii Café Silesia, przy ulicy 3 Maja 6.
Antoni Cygan urodził się i mieszka w Zabrzu. Studiował na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w roku 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury, oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego. Od roku 1992 pracuje w katowickiej Uczelni, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Od 2013 roku profesor zwyczajny.
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kadencję 2012-2016.
Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, między innymi do Bazyliki NMP w Licheniu oraz parafii Św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m. in. kompleksowy projekt wnętrza , ołtarzy, malarstwo w kościele Św. Pawła Apostoła w Zabrzu, Kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach).