Marzec w MOKu 2014

24.02.2014

Wykaz marcowych imprez organizowanych przez MOK w Zabrzu.

wtorki, godz. 17.00
JOGA W MOK – relaks dla każdego.
Praktykując jogę, kształtujesz giętkość, siłę i wytrzymałość. Oczyszczasz ciało i uzdrawiasz je. Przyjmując pozycję nieruchomą – jaką jest pozycja jogi – docierasz w głębsze warstwy własnego ciała niż w większości innych ćwiczeń. Dbasz o zdrowy kręgosłup, optymalną ruchomość w stawach i napięcie w mięśniach. Rozciągając nadmiernie napięte i wzmacniając osłabione mięśnie, dotleniasz organizm i regulujesz przemianę materii. Podnosisz dynamikę własnego życia i uczysz się koncentracji. Jedną z części treningu są techniki relaksacyjne, pomagające uzyskać stan odprężenia i wyciszenia.
Zgłoszenia: Damian Oterman tel. 512 136 138
Wstęp bezpłatny.

IMPREZY:

1 marca – Start
KONKURS FOTOGRAFICZNY KREATYWNE ZABRZE 2014 – „Kulturalni w Europie”
Jeśli lubisz Miasto Zabrze oraz pasjonuje Cię fotografia, weź udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Pani Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody min.: APARATY CYFROWE, Certyfikaty na dowolnym kierunku studiów w GWSP w Chorzowie oraz wystawa prac w Galerii MOK.
Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja 2014r.
Regulamin i karty zgłoszeniowe do pobrania na www.mok.art.pl

10 marca, godz. 17.00
GALERIA MOK
Wernisaż wystawy poplenerowej uczniów Klubu Pastel pod kierunkiem Krzysztofa Rumina.
W przewodniku kazimierskim napisali o nas „Co roku, młodzież klubu Pastel, Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyjeżdża do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, na wakacyjny plener malarski. Przyjeżdżają pod opieką artysty plastyka Krzysztofa Rumina, już od dziesięciu lat w czasie festiwalu filmowego. Dzisiaj, to właśnie młodzi artyści z Zabrza kontynuują tradycję plenerów i zdążyli się już wpisać na stałe w artystyczny pejzaż Kazimierza.” Dwa lata wcześniej napisali o nas: „Działalność klubu Pastel w Zabrzu jest zjawiskiem niezwykłym, nie tylko ze względu na swój charakter edukacyjny, ale przede wszystkim na swą rolę kulturotwórczą w kontynuowaniu ponad 200-letnim tradycji artystycznych Kazimierza Dolnego nad Wisłą”. Również i w tym roku połączyliśmy plener malarski z festiwalem filmowym „Dwa Brzegi”. Po raz kolejny w okresie wakacyjnego luzu spotykamy się z artystycznym i aktorskim kinem, wybitnymi aktorami, reżyserami, pisarzami. Namalowaliśmy 100 obrazów, połowę z nich zaprezentujemy na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. We wrześniu 2013 klub zrealizował wielkie przedsięwzięcie 25 lecie swojej działalności pod kierownictwem Krzysztofa Rumina. Zaprezentował działania i osiągnięcia twórców, prezentujących różne dziedziny sztuk plastycznych. Pokazane były prace dzieci, młodzieży oraz artystów i wykładowców z kilku Akademii Sztuk Pięknych, wywodzących się z klubu "Pastel". W ćwierć wieku wychowaliśmy około 500 artystów, aktywnych w środowiskach twórczych w Polsce i zagranicą.

Wystawa czynna do 28 marca.
Wstęp wolny

21 marca, godz. 19.00
„Andropauza II – czyli męska rzecz być z kobietą”
"Nie ma niewiast w naszej chacie"… dopóki się nie pojawią. To właśnie kobieta determinuje losy pięciu sympatycznych bohaterów w sile wieku znanych Państwu ze sztuki Jana Jakuba Należytego "Andropauza – męska rzecz! Zdecydowana odpowiedź na Klimakterium" zagranej w ciągu dwóch sezonów 500 razy!!
Przed nami nowe przygody roztańczonych, rozśpiewanych i pełnych wigoru pensjonariuszy – członków kultowej formacji tanecznej "Andropauza Dance". Czy ich przyjaźń przetrwa próbę… sił w zabieganiu o względy kobiety bezwzględnej i bezwzględnie pięknej? Czy wśród wielu różnic między mężczyzną a kobietą może pojawić się jeszcze jedna różnica – różnica wieku? I na ile jesteśmy silni, żeby umieć być sami?
Męska rzecz być z kobietą, problem pojawia się wtedy kiedy ona jest jedna, a ich pięciu. Autor wychodząc z założenia, że nie ma problemów, są tylko rozwiązania zapewnia o szczęśliwym zakończeniu. Dla kogo? O tym będziecie mogli przekonać się Państwo sami, bo wojna płci jest odwieczna i w PESEL nie zagląda. Dlatego sztukę dedykujemy Widzom w każdym wieku.
Obsada:
Piotr Skarga, Alicja Dąbrowska, Piotr Dąbrowski, Michal Pietrzak, Maciej Damięcki
Bilety: 60 zł/osoba, grupowe 55zł/powyżej 20 osób, do nabycia w kasie MOK

III ZABRZAŃSKI FESTIWAL TAŃCA „IGRASZKI 2014”
pod patronatem Pani Prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik
26 marca, godz. 10.00 – 16.00 – Przesłuchania konkursowe
29 marca, godz. 10.00 – Warsztaty choreograficzne dla nauczycieli
2 kwietnia, godz. 17.00 – Koncert Galowy
Pozytywna energia publiczności oraz entuzjazm małych tancerzy to emocje jakie towarzyszyły nam podczas ubiegłorocznego festiwalu. Dzieci udowodniły nam, że lubią tańczyć i robią to doskonale, można śmiało powiedzieć, że rośnie nam nowe pokolenie gwiazd polskiej estrady.
W tym roku, już po raz trzeci zapraszamy na scenę MOK dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Uwieńczeniem tanecznych zmagań, będzie Koncert Galowy, na którym ogłosimy zwycięzców i wręczymy nagrody. Gwarantujemy wspólną zabawę pełną muzyki i tańca.
Nauczycielom proponujemy bezpłatne warsztaty choreograficzne, na których będą mogli poszerzyć umiejętności zawodowe. Pod okiem profesjonalnych instruktorów zapoznają się z różnymi formami zajęć tanecznych oraz możliwościami wykorzystania nabytych umiejętności w codziennej pracy.
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Zabrze, Ośrodek Edukacji Baletowej i Tańca Współczesnego GRONEX
Wstęp bezpłatny.

28 marca, godz. 18.00
„POMSTA” – musical po śląsku
Dwie pełne godziny świetnej rozrywki, zabawy oraz humoru – to gwarantują twórcy słynnego śląskiego hitu musicalowego, jakim jest „POMSTA”.
"Pomsta" to znakomicie przyjęty przez publiczność pierwszy polski musical w gwarze śląskiej na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Fabuła prawie dwugodzinnego spektaklu opowiada o wzajemnych waśniach autochtonów (hanysów) i przybyszów z kongresówki (goroli), a występują w nim artyści scen śląskich. Premiera miała miejsce 1997 roku – w sezonie teatralnym 1997/1998 zagrano prawie sto przedstawień.
W 2007 roku autor libretta Marian Makula postanowił powrócić do tego widowiska i tym sposobem w 2007 roku "Pomsta" wróciła – odświeżona i jeszcze bardziej śmieszna.
W spektaklu występują: w roli Cześnika – Andrzej Skupiński lub Krzysztof Wierzchowski, w roli Wacława – Tomasz Białek lub Sebastian Dylnicki, rolę Rejenta kreuje Adam Żaak, Podstolinę – Marta Tadla-Orłowska lub Regina Gowarzewska, a Klarę – Katarzyna Makula lub Sylwia Bocian, w rolę Papkina wciela się – Dariusz Niebudek lub Tomasz Białek, w roli Majstra występuje – Marek Orłowski, a Murarza gra – Stanisław Kazimierski.
„Fater podciągo łod galot szelki, mruczom coś synki, piszczom coś frelki, starosta buczy niczym ta pszczoła, ciągnie korowód w strona kościoła” – gdyby Fredro był Ślązakiem, to właśnie tak by pisał – mówi Marian Makula.
Informacje o spektaklu: muzyka: Katarzyna Gaertner; libretto: Marian Makula; reżyseria i choreografia: Henryk Konwiński (1997), Jacenty Jędrusik (2007)
Bilety: przedsprzedaż 35 zł/osoba, grupowe 30zł/ powyżej 10 osób, w dniu koncertu 40 zł,
do nabycia w kasie MOK

Szczegółowe informacje dotyczące imprez: www.mok.art.pl, tel. 32 278 08 02, 531 614 667