Zabrze przestrzenią rozwoju

„POMSTA” – MUSICAL PO ŚLĄSKU

21.02.2014

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl "Pomsta", musical w gwarze śląskiej na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry, który odbędzie się 28 marca o godz. 18.00.

Dwie pełne godziny świetnej rozrywki, zabawy oraz humoru – to gwarantują twórcy słynnego śląskiego hitu musicalowego, jakim jest „POMSTA”.
"Pomsta" to znakomicie przyjęty przez publiczność pierwszy polski musical w gwarze śląskiej na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Fabuła spektaklu opowiada o wzajemnych waśniach autochtonów (hanysów) i przybyszów z kongresówki (goroli). Akcja „Pomsty”, opowiadająca historię dwóch skłóconych śląskich rodów, osadzona jest współcześnie i można w niej znaleźć odniesienia do wielu bieżących wydarzeń. Z Fredry zaczerpnięto pomysł i postaci głównych bohaterów, słowa do 17 piosenek napisanych w gwarze śląskiej są swobodną interpretacją wątków fredrowskich w ujęciu Mariana Makuli. Ten satyryk i artysta estradowy napisał całe libretto do spektaklu. Muzykę – w stylu rhythmandbluesowym – skomponowała Katarzyna Gaertner. W rolę bohaterów "Pomsty" wcielają się za każdym razem, znakomici śląscy aktorzy. Premiera musicalu miała miejsce w 1997 r. – w sezonie teatralnym 1997/1998 zagrano prawie sto przedstawień. W 2007 r. Marian Makula postanowił powrócić do tego widowiska i tym sposobem w 2007 roku "Pomsta" wróciła na scenę – odświeżona i jeszcze bardziej śmieszna.
Aktorzy, grający w musicalu, mówią gwarą śląską. Osoba, która, na co dzień nie posługuje się gwarą, musi wysilić swój umysł, aby zrozumieć przekazywane przez artystów treści. Wspaniały efekt dopełnia gra świateł i świetne głosy wykonawców. Artyści z krwi i kości, żadnych przypadkowych osób. Pomsta, czyli Zemsta po Śląsku, jak przystało na komedię, zawiera wiele śmiesznych scen.
Informacje o spektaklu: muzyka: Katarzyna Gaertner; libretto: Marian Makula; reżyseria i choreografia: Henryk Konwiński (1997), Jacenty Jędrusik (2007).

Obsada:
W roli Cześnika – Andrzej Skupiński lub Krzysztof Wierzchowski, w roli Wacława – Tomasz Białek lub Sebastian Dylnicki, rolę Rejenta kreuje Adam Żaak, Podstolinę – Marta Tadla-Orłowska lub Regina Gowarzewska, a Klarę – Katarzyna Makula lub Sylwia Bocian, w rolę Papkina wciela się – Dariusz Niebudek lub Tomasz Białek, w roli Majstra występuje – Marek Orłowski, a Murarza gra – Stanisław Kazimierski.

„Fater podciągo łod galot szelki, mruczom coś synki, piszczom coś frelki, starosta buczy niczym ta pszczoła, ciągnie korowód w strona kościoła” – gdyby Fredro był Ślązakiem, to właśnie tak by pisał – mówi Marian Makula.

Bilety: przedsprzedaż 35 zł/osoba, grupowe 30zł/ powyżej 10 osób, grupowe 20zł/ powyżej 50 osób w dniu koncertu, do nabycia w kasie MOK w następujących godzinach:
– pn, śr i pt od 8:00 do 15:00
– wt i czw od 8:00 do 18:00
tel. 32/278 08 02, tel. 531 614 667

 

Szczegółowe informacje: www.mok.art.pl, tel. 32 278 08 02, 531 614 667