Zabrze przestrzenią rozwoju

Konkurs o Unii Europejskiej rozstrzygnięty

21.02.2014

17 lutego w Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu podsumowano konkurs "Szczyt Unii Europejskiej w Gimnazjum nr 20" pod patronatem prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP i przewodnicząego Parlamentu Europejskiego.  

 

Pierwsze miejsce zajęły Paulina Orlak i Edyta Kosaty uczennice klasy 2a. Nagrodą był kilkudniowy wyjazd do Brukseli. Ponadto 10 innych osób otrzymało dyplomy i książki. Nagrody wręczyli Jan Pawluch, zastępca prezydenta Miasta Zabrze i Michał Staniszewski, asystent prof. Buzka.

Konkurs trwał od listopada 2013 r. do lutego 2014 r. W ramach konkursu uczniowie w dwuosobowych zespołach rywalizowali w czterech etapach:
I etap – polegał na wykonaniu wizytówek miasta Zabrze i dowolnego miasta Unii Europejskiej. Celem wizytówek było zareklamowanie Zabrza w Unii oraz miast unijnych w Zabrzu.
II etap – polegał na przygotowaniu dwóch potraw: kuchni śląskiej i kuchni jednej z kraju UE, który był losowany dla każdej pary uczestników.
III etap – polegał na przygotowaniu multimedialnej prezentacji o ludziach, z różnych dziedzin życia społecznego, którzy powinni reprezentować Polskę w Unii Europejskie w swoich dziedzinach.
IV etap – test wiedzy o Unii Europejskiej.

W trakcie trwania konkursu w dniu 13 grudnia 2013 r. w Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu odbyło się spotkanie z młodzieży z prof. Jerzym Buzkiem. Pan Jerzy Buzek mówił, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji nawet pomimo trudności, zawsze trzeba zachowywać się przyzwoicie, nawet jeżeli na krótką metę będzie to dla nas niekorzystne.