Gra Energetyczna

20.02.2014

Już po raz czwarty uczniowie gimnazjów i szkół średnich z Zabrza oraz Bytomia biorą udział w Grze Energetycznej – konkursie edukacyjnym organizowanym przez firmę Fortum. Podstawowym celem akcji jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy na temat energii oraz ekologii. Zwycięzcami ubiegłorocznej edycji konkursu zostali członkowie drużyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu.

 

W ramach Gry Energetycznej, Fortum udostępnia wszystkim zainteresowanym szkołom zestawy zawierające edukacyjną grę planszową oraz oferuje uczniom możliwość udziału w pokazowej lekcji. Podczas każdej z nich klasa zostaje podzielona na 4-5 osobowe drużyny uczniów. Jedna partia Gry trwa około 40 minut i w tym czasie muszą się oni wykazać nie tylko wiedzą oraz umiejętnością rozwiązywania praktycznych problemów z zakresu energetyki i ekologii, ale także kreatywnością i zdolnościami do pracy zespołowej. Wygrywa ta drużyna, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi.

Zwycięskie drużyny zyskują możliwość współzawodnictwa w finałach miesiąca, które następnie mogą dać przepustkę do udziału w wielkim finale finałów, odbywającym się pod koniec roku szkolnego – w czerwcu. W ubiegłorocznej edycji Gry wzięło udział ponad 1000 uczniów z Zabrza i Bytomia, a zwycięzcami wielkiego finału zostali członkowie drużyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu: Gimnazjum nr 3 i III Liceum Ogólnokształcącego.

Patronat nad tegoroczną odsłoną akcji objęli Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Damian Bartyla, prezydent Bytomia.
– Gra planszowa w przyjazny, atrakcyjny sposób przekazuje ważną wiedzę z zakresu energooszczędności, przydatną w codziennym życiu. Dzięki rywalizacji, mobilizuje uczniów do nauki dużo skuteczniej niż standardowe zajęcia lekcyjne. Mamy nadzieję, że ubiegłoroczny sukces drużyn z Zabrza dodatkowo zachęci ich kolegów do udziału w kolejnej edycji naszej akcji – mówi Daria Sulgostowska, koordynatorka Gry Energetycznej z firmy Fortum.

Gra Energetyczna to gra planszowa opracowana przez specjalistów Fortum z myślą o promocji wiedzy na temat energii i ekologii w sposób zrozumiały i przystępny dla młodzieży. Wykorzystywana jest w specjalnych programach edukacyjnych w Szwecji i Finlandii, a od czterech lat także w Polsce. Jej celem jest uświadomienie, że codzienne zachowania w widoczny sposób wpływają na zużycie energii, a także zainspirowanie do dyskusji na temat oszczędzania energii i wspólnego wypracowania odpowiedzi na najważniejsze pytania z nim związane.

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem Gry Energetycznej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: daria.sulgostowska@fortum.com.