Zabrzanka uhonorowana przez rząd Japonii

24.01.2014

Jadwiga Rodowicz-Czechowska, urodzona w Zabrzu była ambasador RP w Japonii, otrzymała Order Wschodzącego Słońca. W uroczystości wręczenia medalu, która odbyła się w siedzibie Ambasadora Japonii w Warszawie, udział wzięła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jedno z najważniejszych odznaczeń rządu Japonii zostało przyznane za przyczynienie się do rozwoju stosunków japońsko-polskich oraz wkład w popularyzację w Polsce języka i kultury japońskiej. Jadwiga Rodowicz-Czechowska pełniła funkcję ambasadora w latach 2008-2012. Obecnie jest radcą generalnym w Biurze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Jestem dumna, że zabrzanka wniosła tak istotny wkład w rozwój stosunków polsko-japońskich – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. -Uznanie i ogromny szacunek budzi dorobek zawodowy Pani Ambasador oraz wrażliwość społeczna. W Zabrzu w wyjątkowy sposób traktujemy fakt, że Pani Ambasador jest pomysłodawczynią i mecenasem organizowanych w mieście Dni Kultury Japońskiej. Inicjatywa pogłębi wzajemne zrozumienie historii i obyczajów obu krajów. Symbolem naszej przyjaźni są drzewka kwitnącej wiśni zasadzone w centrum miasta, jako dar narodu japońskiego dla zabrzan.

Szczegółowe uzasadnienie przyznania orderu:
– jako autorka sztuki teatru no pt. „Stroiciel fortepianu” opartej na motywach życia Fryderyka Chopina przyczyniła się do pogłębienie wzajemnego zrozumienia kultur obu krajów,
– po wielkim trzęsieniu ziemi we wschodniej Japonii włączyła się w działalność na rzecz pomocy poszkodowanym; była jednym z organizatorów wizyty w Polsce 30 dzieci, które ucierpiały w wyniku kataklizmu; napisała sztukę teatru no pt. „Ukojenie dusz” poświęconej ofiarom,
– dołożyła starań na rzecz powstania Instytutu Polskiego w Japonii,
– aktywnie działała na rzecz promocji teatru no w Polsce, poprzez publikację książek oraz wysiłki na rzecz realizacji przedstawień teatralnych,
– przyczyniła się do popularyzacji w Polsce języka japońskiego oraz kultury japońskiej, w tym ceremonii parzenia herbaty.