Wystawa fotografii "Przełamując stereotypy"

10.01.2014

Projekt fotograficzny „Przełamując stereotypy” to czarnobiałe fotografie odwołujące się do najlepszych tradycji fotografii dokumentalnej i reportażowej. W fotografiach Krzysztofa Gołucha zobaczymy bez zbędnej egzaltacji codzienne zmaganie się z życiem osób niepełnosprawnych ich radości i smutki. W jego fotografiach spotkamy małą Viktorię podczas zajęć integracyjnych i niepełnosprawnego posła podczas wspólnej zabawy z rodziną. Możemy zobaczyć także silnych i twardych zawodników rugby na wózkach czy kruche i delikatne niepełnosprawne modelki, łamiące konwenanse i prezentujące modę ślubną. Zdjęcia dają odmienne spojrzenie na zjawisko niepełnosprawności, gdzie przede wszystkim ważny jest człowiek niezależnie od stanu zdrowia czy intelektu.
Projekt trwa od czterech lat, lecz autor nie zamierza kończyć pracy, a jak sam podkreśla wystawa jest podsumowaniem pewnego etapu. Na wystawie możemy zobaczyć 21 fotografii w postaci czarnobiałych wielkoformatowych wydruków.
Fotografie z cyklu „Przełamując stereotypy” zostały nagrodzone na 13 konkursach w kraju i zagranicą takich jak :
 „Images of Health and Disability 2005 “ WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) Photo Contest Szwajcaria.
 IV Edycja Konkursu Fotograficznego pt. „Dziecko niepełnosprawne kochane takie, jakie jest, dlatego że jest”. Stowarzyszenie po pierwsze rodzina. Warszawa – I nagroda.
 Moja integracja – Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – wydawca czasopisma „Integracja ”- Warszawa – Grand Prix.
 IV Jurajski Salon Fotografii – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie – I nagroda w kategorii „Ludzie”.
 V Ogólnopolskie Biennale Fotografii „ Kochać człowieka ”- Oświęcimskie Centrum Kultury- I nagroda.
 ”Breaking Stereotypes” Komisja Europejska – Bruksela – I nagroda.
 VII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Portret 2008”- Miejski Dom Kultury w Kole- I nagroda.
 BZWBK Press Foto 2008- Warszawa- I nagroda w kategorii „ Sport”.

 

Notatka o autorze
Krzysztof Gołuch urodzony w 1966 roku w Rudzie Śląskiej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Akademii Humanistyczno – Pedagogicznej w Bielsku-Białej, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, uczestnik projektu fotograficznego Opava na progu nowego tysiąclecia (Opava na prohu noveho tisicileti) – projekt realizowany przez Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskimw Opavie (Republika Czeska). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień mieszka i pracuje w Knurowie.